Δευτέρα 11 Ιουνίου 2012

Κι όμως Αγγλία-Γαλλία συμμαχία! 1-1 και μοιρασιά!

Μετά το ευνοϊκό 1-1 ανάμεσα σε Ισπανία και Ιταλία οι ομάδες των Μπλαν και Χότζον τα βρήκαν στην ισοπαλία και θα επιδιώξουν να καθαρίσουν την μπουγάδα στα υπόλοιπα δύο ματς. Τα έκαναν πλακάκια με το δεύτερο ημίχρονο να είναι διαδικαστικού χαρακτήρα και ειδικά την Αγγλία να περιμένει πως και πως το τελικό σφύριγμα του διαιτητή. Μπορεί στο πρώτο ημίχρονο οι δύο πλευρές να κυνηγούσαν την νίκη αλλά στο δεύτερο σκέφτονταν τους επόμενους αντιπάλους. Το σκορ άνοιξε στο 30' ο Λέσκοτ μετά από εκτέλεση φάουλ του αρχηγού Τζέραρντ με τον κεντρικό αμυντικό της Μάντσεστερ Σίτυ να νικάει στον αέρα τον πανύψηλο Ντιαρά και τον αβοήθητο Γιορίς να βλέπει την μπάλα στα δίχτυα. Η Γαλλία,ωστόσο,δεν είχε πει την τελευταία της λέξη και στο 39' ο Νασρί με δυνατό μακρινό σουτ βρήκε την αριστερή γωνία του τέρματος και έτσι το σκορ μεταβλήθηκε σε 1-1 που διατηρήθηκε και στο δεύτερο μέρος. Ήταν μία απάντηση στην έντονη κριτική των γαλλικών ΜΜΕ στο πρόσωπό του που πίστευαν περισσότερα στον φορμαρισμένο Μπεν Αρφά αλλά τελικά ο 24χρονος άσσος ήταν αυτός που λύτρωσε τους τρικολόρ. Η Αγγλία μπορεί να μην κέρδισε,ωστόσο, συνέχισε την παράδοση να μην χάνει ποτέ στις 11 Ιουνίου. Η προϊστορία δεν ήταν ο μόνος λόγος που έφερε αυτό το σχετικά θετικό αποτέλεσμα αφού το κατενάτσιο που έπαιξαν τα λιοντάρια τα βοήθησε να κερδίσουν άνετα τον ένα βαθμό.

Τα 45 λεπτά μετά την ανάπαυλα,θα μπορούσαν να θεωρηθούν ως ανάξια σχολιασμού αφού συνολικά οι ποδοσφαιριστές αντάλλαζαν μπαλιές μεταξύ τους,κάνοντας και συντήρηση δυνάμεων, και τον Χαρτ να κάνει συνεχώς καθυστερήσεις. Οι περισσότερες κινήσεις των παιχτών της Γαλλίας γινόντουσαν στο μεσοδιάστημα μεταξύ κέντρου και επίθεσης με την τελικά πάσα ωστόσο να είναι στην πλειονότητα των περιπτώσεων ανεπιτυχής. Ο Καμπάιγ άφησε θετικές εντυπώσεις με τα μέτρα που κέρδιζε και τον τσαμπουκά που έδειξε ενώ ο παρτενέρ του Ντιαρά φάνηκε όχι τόσο δυναμικός όσο συνηθίζει στην Μαρσέιγ. Η μεγάλη απογοήτευση από πλευράς Γάλλων ήταν ο Φλοράν Μαλουντά που έκανε την ομάδα του να μοιάζει πως παίζει με 10 παίχτες. Από την άλλη πλευρά,ο Τσάμπερλεϊν όπως και στον αγώνα εναντίον του Βελγίου παρουσίασε απειρία και πρόβλημα στην τελική πάσα αφού δεν βγαίνουν οι αυτοματισμοί ανάμεσα στον νεαρό επιθετικό χαφ και στους Γιανγκ και Γουέλμπεκ με αποτέλεσμα να παράγονται με δυσκολία ολοκληρωμένες επιθέσεις. Ο Γουέλμπεκ,επίσης,είχε προβλήματα στο παιχνίδι με πλάτη αφού όποτε το επιχειρούσε οι αντίπαλοι του τού τσιμπούσαν εύκολα την μπάλα σε χρόνο dt. Η σκοπιμότητα του αγώνα,βέβαια,δεν συμβάλλει στο να γίνει ασφαλής κριτική αφού σε πολλά λεπτά το ματς φαινόταν φιλικό. Μπορεί τα σουτ που δοκίμασαν οι Γάλλοι να ήταν σχεδόν τριπλάσια από αυτά των Άγγλων αλλά και οι δύο νιώθουν επαναπαυμένοι με το τελικό σκορ.