Σάββατο 6 Οκτωβρίου 2012

Οι ''δημόσιοι υπάλληλοι'' και η επίθεση - φάντασμα.

1ο μέρος: Καμία ομάδα δεν ξεχωρίζει στον αγωνιστικό χώρο και αν το γκολ δεν έμπαινε από στημένο,εκτέλεση φάουλ,το πιθανότερο θα ήταν το ημίχρονο να λήξει 0-0. Η Κέρκυρα ευτύχησε στην μοναδική της ευκαιρία να πετύχει γκολ όταν ο Βενέτης στο 30'  με δυνατή κεφαλιά έκανε τους οπαδούς της ΑΕΚ...να μουρμουράνε. Οι παίχτες της ΑΕΚ παίζουν χωρίς παλμό και πιθανώς να είναι επηρεασμένοι από το κλίμα στα διοικητικά και τις παράπλευρες αρνητικές εξελίξεις. Σε τέτοια περίπτωση το μέλλον της Ένωσης είναι προδιαγεγραμμένο. Σε αυτή τη χαλεπή χρονική φάση,οι ποδοσφαιριστές είναι εκείνοι που χρειάζεται να πάρουν την ομάδα στις πλάτες τους και να παίζουν κάθε αγώνα σαν να μην υπάρχει αύριο,σαν να είναι κάθε ματς τελικός. Η αριστερή πλευρά των κιτρινόμαυρων είναι ανάγκη να ανεβάσει στροφές αφού τόσο ο Κοντοές όσο και ο Λαγός πονάνε την φανέλα και αυτό είναι πασιφανές από την επιλογή τους να παραμείνουν στην ΑΕΚ. Η εμπειρία τους και η παραγωγική τους ηλικία είναι μεγάλα συν. Ωστόσο, στο πρώτο ημίχρονο του συγκεκριμένου ματς οι συνεργασίες τους δεν βγαίνουν και οι προσωπικοί τους αντίπαλοι έχουν εύκολο έργο. Μόνο ο Γιάγκο θα μπορούσε να θεωρηθεί πως βγάζει την ψυχή του στο χορτάρι με την απόδοσή του. Η έλλειψη ευρηματικότητας δεν βοηθάει την ΑΕΚ με τους παίχτες της να παίζουν σαν ''δημόσιοι υπάλληλοι''. Περιορίζονται στα βασικά,χωρίς να κάνουν υπέρβαση με την εμφάνισή τους με αποτέλεσμα να είναι ιδιαίτερα προβλέψιμο το παιχνίδι τους και να οδεύουν έτσι με μαθηματική ακρίβεια σε μια ακόμα ήττα. Το 71% κατοχή είναι απλά ένα στοιχείο στατιστικής,αφού η κατοχή της είναι φτηνή σε αξία με τις περισσότερες πάσες να ανταλλάσσονται στο μισό της Άεκ. Στην αντίπερα όχθη, η Κέρκυρα παίζει χωρίς να ρισκάρει και φαίνεται πως της έκατσε ένα γκολ που ενδεχομένως θα κυνηγούσε στο δεύτερο ημίχρονο όπου η πίεση θα ήταν πιο έντονη για τους γηπεδούχους. Ακόμα και ισοπαλία να έληγε το ματς προφανώς δεν θα τη χαλούσε και αναμφίβολα το γκολ της δίνει φτερά για να κορυφώσει τη μαχητικότητά της. Τα δύο σέντερ μπακς,Έντερ και Βενέτης, στέκονται καλά και στόχος τους είναι να μην κρατάνε ώρα την μπάλα και να την απομακρύνουν ακόμα και με την μία. Ο Μπάρκογλου έχει έναν άχαρο ρόλο και δεν θα ήταν υπερβολή να πούμε πως ο ρόλος του είναι να τον μαρκάρουν οι δύο κεντρικοί αμυντικοί και,παράλληλα,να ανοίγονται χώροι στους συμπαίκτες του. Ο Βασιλογιάννης έχει ξεχωρίσει με την απόδοσή του στην αριστερή πτέρυγα της Κέρκυρας,από όπου γίνεται κυρίως και η ανάπτυξη των Φαιάκων.

2ο μέρος: Είναι πολυτέλεια για την ΑΕΚ να αφήνει εκτός αποστολής τον Παυλή σε δύο διαδοχικά ματς. Ακόμα και σε αυτό,με διαφορετικό προπονητή,μυαλά δεν άλλαξαν με την πρώτη αφού ο ταχύς παίχτης των κιτρινόμαυρων κάθισε στο πρώτο μέρος στον πάγκο. Τελικά,αποδείχτηκε χρυσή αλλαγή καθώς σημείωσε στο 74' το τέρμα της ισοπαλίας(έστω...). Έδωσε ενέργεια στην ΑΕΚ,τόσο αυτός όσο και ο ισπανός Κορδέρο που ήταν ο ιθύνων νους του κέντρου και εγκλιματίστηκε γρήγορα στις απαιτήσεις του αγώνα. Κατά τα άλλα,η ΑΕΚ ήταν ανάγκη να κερδίσει τους 3 βαθμούς,κυρίως για τα αποδυτήρια,κάτι που δεν κατάφερε και δεν άξιζε. Η ισοπαλία ήταν το δίκαιο αποτέλεσμα και μάλιστα η οργανωμένη Κέρκυρα θα μπορούσε να φύγει νικήτρια αν δεν αδρανούσε τόσο πολύ στη φάση του 1-1. Μέχρι εκείνο το σημείο έπαιζε κλασσικά για να διαφυλάξει το 0-1 με καθυστερήσεις και χωρίς ριψοκίνδυνες ενέργειες. Όμως, μετά τη φάση της ισοφάρισης,η Κέρκυρα δεν είχε plan b γιατί πολύ απλά πονάει στο σκοράρισμα,πάρα πολύ! Δεδομένου ότι η Κέρκυρα θα βάζει δύσκολα γκολ,είναι χρέος της να κρατάει το μηδέν στην άμυνα εφόσον στοχεύει στην βαθμολογική της άνοδο. Ο Αραμπατζής θα νιώθει άβολα διότι δεν είχε ευκαιρίες να απαντήσει με τις αποκρούσεις του για το γκολ που δέχτηκε. Η Κέρκυρα απείλησε μόνο στο 30'! Ο Φουρτάδο,έστω και αναπάντεχα,έβγαλε μία βαρυσήμαντη ασσίστ και χρειάζεται να βασιστεί σε τέτοιες στιγμές για να πάρει τα πάνω του αγωνιστικά και,έτσι,οι αρνητικές κριτικές προς το πρόσωπό του να σταματήσουν.