Πέμπτη 4 Οκτωβρίου 2012

Ένα τάλιρο στο λιμάνι της Μασσαλίας.

1ο μέρος: Η ΑΕΛ μπήκε με ένα πλάνο στο γήπεδο και παρουσιάζεται αρκετά συμπαγής. Από την εικόνα του πρώτου ημιχρόνου,φαίνεται πως οι Κύπριοι θα κρίνουν με την απόδοσή τους  το σκορ. Με άλλα λόγια,είναι στο χέρι τους να φύγουν με τους τρεις βαθμούς αφού παίζουν πιο ορθολογικά και δεν ρισκάρουν με παράτολμες ατομικές ενέργειες. Αντίθετα,η Μαρσέιγ ανέκαθεν τα τελευταία χρόνια βασίζεται εν πολλοίς στις εμπνεύσεις παιχτών όπως ο Αγιού ο οποίος και στο συγκεκριμένο ματς καλύπτει πολλά μέτρα στην αριστερή πτέρυγα. Ωστόσο,οι Γάλλοι δεν έχουν ανεβάσει στροφές και το γκολ της ισοφάρισης οφείλεται στην ευρωπαϊκή εμπειρία τους και παράλληλα στην ευρωπαϊκή απειρία των αντιπάλων τους,που πέτυχαν και το πρώτο τους γκολ σε όμιλο ευρωπαϊκής διοργάνωσης. Το τέρμα του Φανί πριόνισε όσο να'ναι τον κόπο της ΑΕΛ η οποία πλήρωσε ένα γκολ που χρειαζόταν να αποφύγει. Είναι κρίμα να βγάζουν τέτοια οργάνωση και να δέχονται γκολ μετά από δύο κερδισμένες κεφαλιές μέσα στην μεγάλη περιοχή. Ok,η άμυνα της ΑΕΛ δεν είναι και το πρώτο μπόι αλλά καμιά φορά το πείσμα προσθέτει ύψος. Αλόε από τους γηπεδούχους και Βουό από τους φιλοξενούμενους,οι μέχρι στιγμής διακριθέντες που κερδίσουν με το σπαθί τους το χειροκρότημα. Ο πρώτος φαντάζει με την εμφάνισή του άξιος συνεχιστής του έργου του Αθπιλικουέτα ενώ ο Βουό είναι εξαιρετικός μονομάχος στο χορτάρι,αν και επιθετικός μαρκάρει σαν... τρελό φορτηγό.  Η ΑΕΛ παίζει με τρεις ζώνες άμυνας στις επιθέσεις της Μαρσέιγ και θα έχει τον πρώτο λόγο για την νίκη στην περίπτωση που οι παίχτες της δεν αποτύχουν στις τοποθετήσεις τους. Το γκολ του Ουόν δίνει βάσιμα τροφή για όνειρα στους ποδοσφαιριστής της πρωταθλήτριας Κύπρου.

2ο μέρος: Έβγαλε τα μάτια της η ΑΕΛ που ξόδεψε τόση ενέργεια για να δεχτεί δύο γκολ στα τελευταία 45 λεπτά,από τον αέρα. Ένα από κόρνερ και ένα από μακρινή σέντρα,φάσεις που θα χρειαζόταν να τις είχε για ''πρωινό'' η άμυνα της ΑΕΛ. Το κεντρικό δίδυμο πονούσε και ο Θεοφίλου έχασε δύο συνεχόμενες κεφαλιές στο 3-1. Ο Δεγρά δεν είναι ανίκητος και αυτό είναι ανάγκη να το κατανοήσουν οι αμυντικοί της ΑΕΛ για να μην δυσκολεύουν την ζωή του αργεντινού. Ο ρυθμός παρέμεινε αργός και στο δεύτερο ημίχρονο και από αυτό επωφελήθηκε η Μαρσέιγ που έτσι κι αλλιώς σκοπός της ήταν να μην ανάψει μηχανές,ενόψει του ντέρμπι με την Παρί Σεν Ζερμαίν. Πολλά λάθη στο κέντρο,κυρίως από τους παίχτες της ΑΕΛ που ενώ μπορούσαν να χτυπήσουν από τον άξονα,δεν το έπραξαν. Ανάμεσα στα δύο αμυντικά χαφ της Μαρσέιγ υπήρχε μεγάλο κενό,πράγμα που δεν εκμεταλλεύτηκαν οι Κύπριοι. Το μεσοδιάστημα των γηπεδούχων, ανάμεσα σε άμυνα και κέντρο,έμοιαζε σαν ξέφραγκο αμπέλι και είναι άξιο απορίας πόσες ομάδες θα έχουν την τύχη να βρουν έτσι την Μαρσέιγ. Ζινιάκ και Ρεμί στα τελειώματα του ματς αποχαιρέτησαν τους αντιπάλους τους με μονοκόμματα σουτ με την ΑΕΛ να περνάει ένα μαρτυρικό δεύτερο ημίχρονο. Βρήκαν και τα 'κάναν οι Μασαλλοί σε ένα σόου που ούτε οι ίδιοι δεν θα περίμεναν. Φτωχή δημιουργικά και αμυντικά η ΑΕΛ που με την εμφάνιση του δεύτερου μέρους, θα γίνει εύκολη λεία στον όμιλο.

Μαρσέιγ   5-1   ΑΕΛ

42' Φανί              22' Ουόν