Κυριακή 1 Απριλίου 2012

Η Ρόμα έστειλε την Νοβάρα στην Β' εθνική.

Πολύ θεαματικό παιχνίδι έλαβε χώρα την Πρωταπριλιά στο Ολύμπικο μεταξύ της Ρόμα και της Νοβάρα.Λουίς Ενρίκε και Ατίλιο Τέσσερ παρέταξαν τις ομάδες τους στο χορτάρι έχοντας εντελώς διαφορετικούς στόχους στο μυαλό τους:ο πρώτος να κυνηγήσει μια θέση στην Ευρώπη και ο δεύτερος να αποφύγει τον υποβιβασμό.Ελάχιστος κόσμος παρακολούθησε την αναμέτρηση,αλλά σίγουρα οι θεατές έφυγαν απολύτως ευχαριστημένοι από το γήπεδο.
  Τα σημεία-κλειδιά του αγώνα όπως αποτυπώθηκαν χρονικά:

17' Γκολ του Καράτσιολο με δυνατή κεφαλιά η οποία αφού χτύπησε στο δοκάρι κατέληξε μέσα στο τέρμα του Στεκέλενμπουργκ μετά από ασσίστ του Τζεμίτι.

35' Γκολ του Μαρκίνιο με τον Οσβάλδο να δημιουργεί την φάση κάνοντας μακρινή πάσα από πλάγια δεξιά.Είχε βρεθεί παροδικά σε αυτή τη θέση και ο αργεντίνος το εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο βοηθώντας τον βραζιλιάνο μέσο να πετύχει το γκολ.

35' Εκτέλεση κόρνερ για την Ρόμα με τον Τόττι να την αναλαμβάνει και τον Οσβάλδο από ασσίστμαν να χρίζεται σκόρερ με τον Πάτσι(που δεν άφησε καλές εντυπώσεις με την αστάθεια του)να μην τον μαρκάρει ορθά.Τέτοιες φάσεις αποτελούν << βούτυρο στο ψωμί για τον πρώην επιθετικό της Εσπανιόλ, ο οποίος διαθέτει άψογο τελείωμα ευκαιριών.

38'Κεφαλιά του Οσβάλδο στο οριζόντιο δοκάρι με τον κεντρικό αμυντικό Λισούτζο να μην τον μαρκάρει αποφασιστικά.

45'Στο δεύτερο μέρος πραγματοποιήθηκε η πρώτη αλλαγή του παιχνιδιού με τον Φοντάνα να παίρνει την θέση του αλβανού τερματοφύλακα Ουζκάνι ο οποίος τραυματίστηκε.

47' Πολύ έξυπνη κίνηση του Καράτσιολο στην πλάτη του Ντε Ρόσσι και στη συνέχεια σουτ του ιταλού επιθετικού όμως ο τερματοφύλακας της εθνικής Ολλανδίας και  πρώην παίχτης του Άγιαξ να στοπάρει την ενέργεια του.Ωραία πάσα του αριστερού μπακ της Νοβάρα,Τζουζέπε Τζεμίτι,προηγουμένως.

55' Φοβερό γκολ του Σιμπλίσιο ο οποίος με ατομική ενέργεια και λάθος των αμυντικών κρέμασε τον νεοεισελθέντα Φοντάνα.Αξίζει να σημειωθεί πως ο σκόρερ του τρίτου γκολ της Ρόμα βγήκε ένα λεπτό αργότερα από το παιχνίδι για να περάσει ο Ιταλός μέσος Σιμόνε Περότα.

59' Δυνατό σουτ του Τόττι έξω από τη μεγάλη περιοχή με τον Φοντάνα να μην έχει πρόβλημα.

61' Γκολ της Ρόμα σε αντεπίθεση με τον πρώην παίχτη της Μπαρτσελόνα, Μπόγιαν Κρκιτς, να πετυχαίνει το τέταρτο της ομάδας του και να το αφιερώνει στον Αμπιντάλ,λόγω του σοβαρού προβλήματος υγείας που έχει ο γάλλος αριστερός μπακ.Όπως και ο Σιμπλίσιο έτσι και ο σερβοισπανός επιθετικός αποχώρησε από τον αγώνα αμέσως μετά την επίτευξη του τέρματος περνώντας στην θέση του ο πολυτάλαντος πρώην παίχτης της Ρίβερ Πλέιτ,Έρικ Λαμέλα, ο οποίος υπέγραψε στην ομάδα της Ρώμης πέρσι το καλοκαίρι με την αργεντίνικη ομάδα να βάζει στα ταμεία της 15 εκατομμύρια ευρώ.

77' Κάθετη πάσα του Καράτσιολο στον Μοριμότο με τον Ιάπωνα επιθετικό να βρίσκεται σε θέση οφσάιντ, παρ'όλα αυτά όμως κατέβασε με γρήγορο ελιγμό την μπάλα και από κοντά την έστειλε στα δίχτυα του τέρματος γράφοντας το 4-2.

79'Μεγάλο λάθος του Φοντάνα έξω από την άμυνα του με τον Λαμέλα να κλέβει την μπάλα,όμως να μην πετυχαίνει γκολ για την ομάδα του καθώς ο Λισούτζο αποσόβησε τον κίνδυνο σώζοντας πάνω στην γραμμή.

81'Αλλαγή του αρχηγού Τόττι με τον Βιβιανί(ξεχνώντας να δώσει το περιβραχιόνιο σε συμπαίκτη του!)

89'Ο Φοντάνα με την απόκρουσή του στο συγκεκριμένο σημείο του αγώνα μπήκε σίγουρα στα στιγμιότυπα της χρονιάς αποκρούοντας την κοντινή κεφαλιά του Βιβιανί με τον τερματοφύλακα της Νοβάρα να κάνει υπερένταση και να διώχνει την μπάλα σε κόρνερ.

91'Γκολ από τον Λαμέλα που εξαπέλυσε διαγώνιο σουτ για το 5-2 με εξαιρετική πάσα του Ταντέι,με την Ρόμα να σημειώνει άλλο ένα γκολ από αντεπίθεση.

Η Νοβάρα όπως φαίνεται από το αποτέλεσμα <<πλήρωσε>> το γεγονός ότι προηγήθηκε στο σκορ με το φαβορί της αναμέτρησης Ρόμα να εκδικείται πετυχαίνοντας πέντε γκολ!Ο Λουίς Ενρίκε έχει ως βασικούς παίχτες στο σχήμα του,στην πλειονότητά τους,νεαρούς ποδοσφαιριστές οι οποίοι διψούν για διακρίσεις και διαθέτουν όρεξη για ποιοτικό ποδόσφαιρο.Η Νοβάρα ρίσκαρε,πηγαίνοντας μέσα στην έδρα της Ρόμα για την νίκη μη έχοντας άλλη επιλογή καθώς και πριν το συγκεκριμένο παιχνίδι ο δρόμος για την δεύτερη εθνική ήταν σχεδόν σίγουρος...Βέβαια,παίζοντας ανοιχτό ποδόσφαιρο και μη δίνοντας βάση στην άμυνα της έγινε έρμαιο στις ικανότητες του εξαιρετικού συνόλου του Λουίς Ενρίκε.Η γηπεδούχος ομάδα είχε την περισσότερη ώρα την κατοχή της μπάλας,μεγαλύτερο αριθμό ευκαιριών και ισορροπία στο παιχνίδι της στοιχεία που της χάρισαν μία πολύτιμη νίκη.Ο Οσβάλδο με τις επιθετικές του πρωτοβουλίες αποτέλεσε τον παίχτη-φόβητρο για την αντίπαλη άμυνα προκαλώντας ο αργεντίνος παίχτης τριγμούς σε αυτήν πετυχαίνοντας ένα γκολ και μοιράζοντας στους συμπαίχτες του δύο ασσίστς.Επίσης,διακριθέντας θα μπορούσε να χαρακτηριστεί και ο Μπόγιαν Κρκιτς ο οποίος έκανε στο παιχνίδι τις κατάλληλες πάσες την κατάλληλη στιγμή δείχνοντας ιδιαίτερη ωριμότητα σε όποια πτέρυγα και αν έπαιζε.Ο Λαμέλα στο μικρό χρόνο συμμετοχής που πήρε προέβαλλε δείγματα του ταλέντου του και σίγουρα αποτελεί ένα βαρυσήμαντο περιουσιακό στοιχείο για την ομάδα που αγωνίζεται στην παρούσα φάση.Παρ'όλο που ο αργεντίνος παίχτης είναι κατά κύριο λόγο κλασσικό δεκάρι,ο προπονητής του τον χρησιμοποίησε και σαν αριστερό επιθετικό χαφ παρουσιάζοντας θετικά στοιχεία και στην συγκεκριμένη θέση.Ο Καράτσιολο προσπάθησε,κέρδισε μονομαχίες,σκόραρε ένα γκολ και δημιούργησε ένα ακόμη όμως δεν κατάφερε να κερδίσει βαθμούς για την ομάδα του.Ωστόσο,αποτελεί τον μοναδικό διασωθέντα στην ομάδα της Βόρειας Ιταλίας.Η Νοβάρα με την ήττα της αυτή αποχαιρέτησε ουσιαστικά την πρώτη εθνική και από του χρόνου θα αγωνίζεται με την επίσης υποβιβασμένη Τζεζένα στην δεύτερη τη τάξη κατηγορία...