Τετάρτη 4 Απριλίου 2012

Πρόκριση στις λεπτομέρειες για την Τσέλσι.

Δυσκατάβλητο έργο έχει να φέρει σε πέρας η Μπενφίκα στο Στάνφορντ Μπριτζ.Με το εις βάρος της 0-1 και όλη της την άμυνα να υποφέρει από τραυματισμούς(Λουιζάο,Ζαρντέλ,Γαράϊ και Μιγκέλ Βίτορ)οι Λουζιτανοί ταξίδεψαν στην Αγγλία έχοντας αναμφίβολα ένα ραντεβού με την ιστορία.Ο Ζορζ Ζέζους αποφεύγοντας τις διπλωματικές απαντήσεις στην συνέντευξη τύπου υποστήριξε πως η Τσέλσι ήταν τυχερή στο πρώτο παιχνίδι του ζευγαριού καθώς σύμφωνα με τα λεγόμενά του η Μπενφίκα είχε το πάνω χέρι και όπως νίκησε η αγγλική ομάδα έτσι και η δικιά του μπορεί να πάρει τη νίκη μέσα στο γήπεδο της αντιπάλου.Η Τσέλσι,από την άλλη,με τους Λουίζ,Μειρέλες και Ντρογκμπά να μην είναι στην άψογη φυσική κατάσταση χρειάζεται να προσαρμόσει ανάλογα τα σχέδιά της.Τα βλέμματα του κόσμου είναι στραμμένα στον Τόρρες ο οποίος σκόραρε ενάντια στην Άστον Βίλα και όλοι ευελπιστούν πως θα συνεχίσει την αγωνιστική φόρμα του.Ο Ντι Ματέο θεωρεί πως η πρόκριση δεν έχει κριθεί στο πρώτο παιχνίδι και η ομάδα του θα αγωνιστεί μέχρι τέλους όπως έκανε και με την Νάπολι.Ο αγώνας αρχίζει!:

21' Πολύ αυστηρό πέναλτι υπέρ της Τσέλσι,μετά από μαρκάρισμα σε λογικές γραμμές του Χάβι Γαρθία πάνω στον Άσλεϊ Κόουλ.Εκτέλεση από τον Φρανκ Λάμπαρντ στην αριστερή γωνία του τέρματος με τον Αρτούρ να μην αποκρούει για ελάχιστα εκατοστά το σουτ.

26'Κίνηση του Καρντόζο και σουτ από τον ίδιο χωρίς όμως τύχη.Πολύ πάνω από τα δοκάρια.
30΄ Φάουλ του Μπρούνο Σέζαρ στην καρδιά της άμυνας,ο Γαρθία κάνει κεφαλιά,ο Βίτσελ άλλη μία με τον παραγουανό στράικερ Καρντόζο να σουτάρει και τους αμυντικούς της Τσέλσι να σώζουν πάνω στην γραμμή.

42'Ο αρχηγός της Μπενφίκα,εν απουσία του Λουιζάο,Μάξι Περέιρα προβαίνει σε ανόητο σκληρό τάκλιν πάνω στον Όμπι Μίκελ με τον ουρουγουανό να δέχεται την δεύτερη κίτρινη κάρτα και αντιλαμβανόμενος το λάθος του να μην διαμαρτύρεται.

Ο Ζορζ Ζέζους με 10 παίχτες και τον βαρυσήμαντο παίχτη Περέιρα εκτός καλείται να ανατρέψει το κλίμα.Χρειάζεται να πετύχει δύο γκολ τα οποία θα της χαρίσουν την πρόκριση.Η Τσέλσι,από την άλλη πλευρά,είναι σε πλεονεκτική θέση και της μένουν μόνο 45 λεπτά από την αναμέτρηση με την Μπαρτσελόνα στους ημιτελικούς.Η ομάδα του Λονδίνου φαίνεται πως παίζει με <<σβηστές μηχανές>> όμως το συνολικό 2-0 είναι σχεδόν απίθανο να ανατραπεί.

47'Ο Καρδόσο σουτάρει έξω από την περιοχή μετά από συνεργασία των Αϊμάρ,Γκαιτάν και τον προαναφερθέντα να προορίζει την μπάλα για το παραθυράκι του Τσεχ όμως τον διεθνή τερματοφύλακα να αποκρούει εντυπωσιακά.

49'Ο πρώην άσσος της Φέγενορντ,Σάλομον Καλού,διεισδύει στην μεγάλη περιοχή της Μπενφίκα και πραγματοποιεί μία σέντρα σουτ με τον Ραμίρες να βρίσκεται σε απόσταση αναπνοής από το γκολ όμως να <<σώζει>> ουσιαστικά την πρώην ομάδα του.

56' Συνεργασία του Τόρρες με τον Μάτα που τους δίνει την ευκαιρία να κάνουν δύο σουτ αρχικά με τον ισπανό μέσο να σουτάρει και στη συνέχεια της φάσης τον Τόρρες χωρίς όμως την Τσέλσι να σκοράρει το δεύτερο της γκολ.

70'Καλού και Μάτα συνδυάζονται με 1-2 με τον ισπανό επιθετικό μέσο να ξεκινάει και να τελειώνει την φάση εξαπολύοντας σουτ με τον Αρτούρ ωστόσο να μην χρειάζεται να επέμβει.

81' Κόρνερ για την Μπενφίκα με τον Αιμάρ να εκτελεί και τον Χάβι Γαρθία με δυνατή κεφαλιά να μην αφήνει περιθώρια αντίδρασης στον Τσεχ και την πορτογαλική ομάδα να ξαναμπαίνει ενεργά στο παιχνίδι.Το πέταλο των Μπενφικίστας ζεστάθηκε με τους οπαδούς των φιλοξενούμενων να ελπίζουν στο θαύμα.

88'Στο συγκεκριμένο λεπτό ο νεαρός Ολιβέιρα ο οποίος έδειξε πως έχει πλούσιο μέλλον μπροστά του είχε μία πρώτης τάξεως ευκαιρία να στρέψει το σκορ υπέρ της ομάδας του όμως το σουτ του δεν φάνηκε ανάλογο των προσδοκιών ενώ καλύτερη επιλογή θα ήταν η πάσα στον Γιάνικ Τζαλό ο οποίος ήταν αμαρκάριστος και σε πλεονεκτική θέση για να σκοράρει.

93'Ο Μεϊρέλες πρόσθεσε το κερασάκι στην τούρτα για την Τσέλσι με το γκολ του στις καθυστερήσεις απαντώντας με την προσπάθειά του αυτή στις προκλήσεις και στις αποδοκιμασίες των οπαδών της Μπενφίκα συνεχίζοντας έτσι την άτυπη κόντρα τους.Κατεβάζοντας την μπάλα από το κέντρο και χωρίς κάποιον παίχτη της Μπενφίκα να προσπαθεί να τον ανακόψει,ο Μεϊρέλες βρέθηκε αντιμέτωπος με τον Αρτούρ με τον πρώην παίχτη της Πόρτο να σουτάρει με εξαιρετική δύναμη και τον πορτογάλο τερματοφύλακα να αδυνατεί να διώξει την μπάλα.Το 3-1(και στους δύο αγώνες)είναι γεγονός και η Τσέλσι έστειλε απειλητικό μήνυμα στην προσεχή αντίπαλο της Μπαρτσελόνα με την οποία έχουν ένα κοινό σημείο τις τελευταίες δύο μέρες:κέρδισαν με τον διαιτητή να τους <<χαρίζει>>από ένα πέναλτι...

Η Μπενφίκα λόγω των τραυματισμών της έπαιξε με άμυνα ανάγκης η οποία δεν έδειξε να αποτελεί μία σίγουρη λύση για τα μετόπισθεν.Λουίς Γαρθία και Έμερσον χρειάστηκε να παίξουν σαν κεντρικοί αμυντικοί καθώς δεν υπήρχαν άλλες εφικτές λύσεις.Ο Μάτα που ήταν ένας από τους κορυφαίους της αναμέτρησης μαζί με τον Ιβοριανό Καλού βρισκόντουσαν με <<κλειστά μάτια>> και ταλαιπωρούσαν συχνά με την ταχύτητα και την τεχνική που διαθέτουν,τους αντίπαλους αμυντικούς.Κομβικό σημείο,οπωσδήποτε,ήταν η αποβολή του Περέιρα,ο οποίος θα μπορούσε να χαρακτηριστεί ως ένας πολύ ποιοτικός παίχτης με αξιόλογα χαρακτηριστικά όπως η ταχύτητα,η ντρίπλα,τα μακρινά σουτ όμως τον αυθορμητισμό πολλές φορές να τον βλάπτει.Ο Τζαλό,πρώην παίχτης της Σπόρτινγκ Λισσαβόνας,που πέρασε ως αλλαγή στο 61' άφησε πολύ καλές εντυπώσεις με τις ενέργειές του και έδειξε στον προπονητή του πως οφείλει να του δώσει περισσότερο χρόνο συμμετοχής.Ο βιονικός Πάμπλο Αϊμάρ και ο <<εύστροφος>>στο παιχνίδι του Μάτιτς(που έκανε ένα από τα καλύτερα παιχνίδια του με την Μπενφίκα)αποτέλεσαν,επίσης,δύο σημαντικούς κρίκους στο σχήμα της Μπενφίκα η οποία πολιόρκησε άλλα δεν κατάφερε να νικήσει για δεύτερη φορά(μετά το γκολ του Γαρθία)τον κολοσσό Τσεχ.