Δευτέρα 9 Απριλίου 2012

Ανακοίνωσε πρωταθλητή το Derby de Lisboa!

Η Σπόρτινγκ μετά την πρόκρισή της στους 4 του Europa League,καλείται να φέρει σε πέρας άλλη μια δύσκολη αποστολή.Τα λιοντάρια φιλοξενούν στο Ζοσέ Αλβαλάδε την μισητή συμπολίτισσα Μπενφίκα με τους αετούς να έχουν αποκλειστεί από το Τσάμπιονς Λιγκ την προηγούμενη βδομάδα(με την Τσέλσι να προκρίνεται στο συγκεκριμένο ζευγάρι).Η Σπόρτινγκ βρίσκεται σε δίλημμα καθώς από τη μία πλευρά με πιθανή νίκη θα βρεθεί στην τέταρτη θέση ξεπερνώντας την Μαρίτιμο στην βαθμολογία και προσθέτοντας άλλη μία νίκη στην ιστορία της απέναντι στους αετούς,από την άλλη όμως κερδίζοντας την Μπενφίκα παραδίδει το πρωτάθλημα ουσιαστικά στην Πόρτο(την δεύτερη <<εχθρό>>των σπορτινγκίστας).Οπαδοί και των δύο ομάδων παρίστανται στο γήπεδο,με την κάμερα να συλλαμβάνει μάλιστα υποστηρικτές της Μπενφίκα και της Σπόρτινγκ να κάθονται δίπλα δίπλα.Το <<ecstasy of gold>> ακούγεται στο στάδιο με τους 22 παίχτες να εισέρχονται στον αγωνιστικό χώρο.

5'Πρώτη φάση για τους γηπεδούχους οι οποίοι με τον χιλιανό Ματίας Φερνάντεζ κάνουν το πρώτο σουτ του αγώνα.

11'Σουτ του Ζοάο Περέιρα από τα δεξιά με τον Αρτούρ να αποκρούει χωρίς να έχει σοβαρό πρόβλημα.

14'Μακρινό σουτ από τον πρώην παίχτη της Σεβίλλης,Ντιέγο Καπέλ,ο οποίος δείχνει ορεξάτος και ίσως στην συνέχεια να κάνει την ζημιά στους μπενφικίστας.

15'Ο Χάβι Γαρθία εξαπολύει από μακριά προσπαθώντας να απειλήσει τα καρέ του Ρουί Πατρίσιο με τον διεθνή τερματοφύλακα να διώχνει και να κρατάει το 0-0.

17'<<Αστείο>>πέναλτι υπέρ της γηπεδούχου μετά από άγγιγμα του Λουιζάο πάνω στον ολλανδό επιθετικό,Φαν Φόλφσβινκελ.Την εκτέλεση την ανέλαβε ο ίδιος με τον Αρτούρ να μαζεύει την μπάλα από τα δίχτυα και να διαμορφώνεται έτσι το 1-0.

36'Ακίνδυνη επιθετική πρωτοβουλία του Καπέλ ο οποίος δεν απειλεί ουσιαστικά τον Αρτούρ με τα σουτ που δοκιμάζει παρά μόνο πληθαίνει τις τελικές προσπάθειες που θα καταγραφούν στον πίνακα των στατιστικών που θα εμφανιστεί στο τέλος του αγώνα...

38'Η Μπενφίκα απαντά με ευκαιρία του Καρδόζο ο οποίος μετά από μακρινή πάσα του Γαϊτάν επιχείρησε να ισοφαρίσει με την κεφαλιά του όμως να μην έχει καμία τύχη.

Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με τον διαιτητή του αγώνα να αποτελεί το μελανό σημείο του αγώνα.Στο 17ο λεπτό είδε ανύπαρκτο πέναλτι σε μαρκάρισμα του βραζιλιάνου αρχηγού της Μπενφίκα με την γηπεδούχο να σκοράρει με αυτό τον τρόπο γκολ καταλυτικής σημασίας.Οι αετοί έχουν κυριαρχήσει στον χώρου του κέντρου,όμως η μετέπειτα ανάπτυξή τους είναι προβληματική με τους φιλοξενούμενους να μοιάζουν αγχωμένοι και χωρίς καθαρό μυαλό.Ο Μάξι Περέιρα επιδιώκει να δημιουργήσει φάσεις από τα δεξιά ωστόσο λόγω του ταμπεραμέντου του κάνει το κάτι παραπάνω και έτσι οι ενέργειες του δεν έχουν θετικό αντίκτυπο για την ομάδα του.Ροντρίγο και Καρδόζο δεν ανησυχούν την άμυνα της Σπόρτινγκ η οποία δείχνει να περνά ένα ήσυχο βράδυ.Τα λιοντάρια φαίνεται πως έχουν χάσει τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής,όμως είναι πολύ πιθανό το γεγονός αυτό να οφείλεται σε τακτική του Σα Πίντο,προπονητή των γηπεδούχων.Ενδεχομένως,δηλαδή,να έχει δώσει σχετική εντολή στους κεντρικούς μέσους και στους πλάγιους χαφ να περιμένουν την Μπενφίκα να αναπτυχθεί και στην πρώτη λάθος πάσα οι ποδοσφαιριστές της Σπόρτινγκ να βγαίνουν στην αντεπίθεση.Ο Καπέλ με την ταχύτητά του σίγουρα έχει κάνει αισθητή την παρουσία του στην αντίπαλη μεγάλη περιοχή.Ο Φαν Φόλφσβινκελ,επίσης,(αποκάλυψη του φετινού πορτογαλικού πρωταθλήματος και εισήγηση του Κάρλος Φρέιτας,πρώην τεχνικού διευθυντή του Παναθηναϊκού),έχει προκαλέσει τριγμούς με τα επιθετικά προσόντα του στην άμυνα των γηπεδούχων.

50'Τεχνικό σουτ από τον Φαν Φόλφσβινκελ με τον Αρτούρ να αποκρούει με τις άκρες των δαχτύλων.

52'Ο Ρουί Πατρίσιο βγαίνει παρακινδυνευμένα χωρίς λόγο με την άμυνα του να χάνει για λίγο την συνοχή της και τον ουρουγουανό Περέιρα να επωφελείται,όμως η κεφαλιά του να μην μπαίνει στα δίχτυα.

60'Μεγάλη ευκαιρία για την Σπόρτινγκ να διπλασιάσει τα τέρματά της με τον ολλανδό επιθετικό της  να βγαίνει απέναντι στον τερματοφύλακα της Μπενφίκα όμως να στέλνει από ευνοϊκή θέση την μπάλα πάνω του.

62'Η Σπόρτινγκ έχει ανεβάσει ρυθμό και βρίσκεται πολύ κοντά στο να σημειώσει το δεύτερο γκολ της με τον ρώσο Ισμαίλοφ να κατεβάζει την μπάλα και να πραγματοποιεί ένα εξαιρετικό σουτ με το οριζόντιο δοκάρι να σώζει τον Αρτούρ.

71'Το ματς έχει ανάψει για τα καλά!Διαδοχικές μεγάλες φάσεις για Σπόρτινγκ και Μπενφίκα με τους Φαν Φόλφσβινκελ και Τζαλό(πρώην παίχτης των λιονταριών που πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο ημίχρονο υπό αποδοκιμασίες)να χάνουν ευκαιρίες,αντίστοιχα.Το 1-0 παραμένει.

85'Πάλι ο Αρτούρ προστατεύει την εστία του σε προσπάθεια του Ρούμπιο(ο οποίος πέρασε στο γήπεδο στην θέση του Φαν Φόλφσβινκελ)η οποία δυσκόλεψε τον βραζιλιάνο πρώην παίχτη της Μπράγα.

90'Μαύρη σελίδα στην καριέρα του Λουιζάο ο οποίος αποβλήθηκε,δεχόμενος ωστόσο δύο αυστηρές κίτρινες κάρτες.Τρομερή ατμόσφαιρα στο γήπεδο από τους οπαδούς της Σπόρτινγκ.

Νίκη για τους γηπεδούχους οι οποίοι δεν έδωσαν περιθώρια στους αετούς.Παρά το ολίσθημα του διαιτητή της αναμέτρησης στο πρώτο μισό,τα λιοντάρια με την εμφάνισή-οδοστρωτήρα στο δεύτερο ημίχρονο είχαν την δυνατότητα να οδηγήσουν το σκορ σε πολύ υψηλότερα επίπεδα από το τελικό 1-0.Η ομάδα του Ζόρζ Ζέζους απογοήτευσε με την παρουσία της,ειδικά στην επανάληψη,αφού έδειχνε ασύνδετη και μη αποτελεσματική στο γήπεδο.Ο χρόνος ήταν αντίπαλος των φιλοξενούμενων,με τους Μπρούνο Σέζαρ και Μάξι Περέιρα κυρίως όσο περνούσε η ώρα να χάνουν σε πολλές φάσεις την ψυχραιμία τους κάνοντας ακόμα πιο εύκολο έργο την νίκη των γηπεδούχων.Ο Γιάνικ Τζαλό και στο παιχνίδι αυτό αλλά και στο Τσέλσι-Μπενφίκα,παρουσίασε δείγματα του πλούσιου ταλέντου του με τον προπονητή του όμως να συνεχίζει να μην τον τοποθετεί στο αρχικό σχήμα.Ο Αρτούρ με τις αποκρούσεις του έσωσε την Μπενφίκα από τον διασυρμό και αξίζει συγχαρητηρίων.Ο Καρδόζο,ο πρώτος σκόρερ του πορτογαλικού πρωταθλήματος με 18 γκολ,δεν κατόρθωσε να σκοράρει και ο τρόπος παιχνιδιού του σίγουρα δεν εντυπωσίασε.Στο στρατόπεδο της Σπόρτινγκ,σημαντικό ρόλο έπαιξε σε αυτό το ματς ο Καπέλ με τα τρεξίματα του,με τις αντοχές του,ωστόσο,να τον <<προδίδουν>> στα τελευταία λεπτά,έχοντας βέβαια συμβάλλει σε τεράστιο βαθμό στην νίκη της ομάδας του.Ζοάο Περέιρα και Ρουί Πατρίσιο απέδειξαν για ακόμη μια φορά την μαχητικότητά τους και με τις ενέργειες τους συνέβαλλαν σημαντικά στην κατάκτηση των τριών βαθμών.Με το συγκεκριμένο αποτέλεσμα η Πόρτο πλησιάζει ακόμα περισσότερο στον τίτλο,για δεύτερη σερί χρονιά,με τους δράκους να κρατάνε την τύχη στα χέρια τους.