Σάββατο 7 Απριλίου 2012

Όνειρα και όνειρα πήγανε χαμένα για τον Μανόλο Χιμένεθ...

Αναμέτρηση στο Ρομαλέδα ανάμεσα σε δύο ομάδες με εντελώς διαφορετικούς στόχους.Η Μπαρτσελόνα κυνηγά το θαύμα προσπαθώντας να πλησιάσει όσο γίνεται περισσότερο την Ρεάλ στην κατάταξη της La Liga με το σύνολο του Πεπ Γουαρδιόλα να βρίσκεται πέντε βαθμούς πίσω από το κλαμπ της Μαδρίτης.Αντίθετα,ο πρώην τεχνικός της Άεκ,Μανόλο Χιμένεθ,ελπίζει με ενδεχόμενη νίκη στο συγκεκριμένο παιχνίδι στην παραμονή.Πολύ κρίσιμο ματς της 32ης αγωνιστικής με την ομάδα της Σαραγόσα όμως να έχει πολύ αρνητική προϊστορία με την Μπαρτσελόνα καθώς η τελευταία της νίκη σημειώθηκε το 2007 με σκορ 1-0.Επιπλέον,στο προηγούμενο παιχνίδι μεταξύ των δύο πλευρών οι Καταλανοί κέρδισαν στην έδρα τους με το εκκωφαντικό 4-0.Ωστόσο,θετικός παράγοντας για την Σαραγόσα είναι η φόρμα της στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια όπου έχει κερδίσει δέκα βαθμούς,με νίκες μάλιστα απέναντι σε Βαλένθια και Ατλέτικο Μαδρίτης.Χαρακτηριστικό πάντως στην διαφορά σκοραρίσματος ανάμεσα στις Σαραγόσα και Μπαρτσελόνα αποτελεί το γεγονός ότι ο Μέσσι έχει πετύχει πιο πολλά τέρματα από όσα έχουν σημειώσει μαζί όλοι οι παίχτες της ομάδας της Αραγωνίας.

24'Πέναλτι για την γηπεδούχο.Μετά από διαγώνια πάσα του αριστερού επιθετικού χαφ Ομπράντοβιτς στο κέντρο της άμυνας η μπάλα καταλήγει στα πόδια του Αράντα ο οποίος στέλνει χωρίς κοντρόλ την μπάλα στο αριστερό δοκάρι,όμως στη συνέχεια της φάσης ο Λαφίτα μπαίνει αποφασιστικά στην διεκδίκηση του γκολ και κερδίζει πέναλτι από επιπόλαιο χτύπημα του Βαλντές στον ισπανό χαφ.

28'Δυνατή κεφαλιά του Πουγιόλ η οποία φεύγει για αρκετά εκατοστά άουτ.

30'Εκπληκτική πάσα του Λαφίτα στον κενό χώρο με τον Αράντα να είναι ο αποδέκτης της και με κρύο αίμα να σουτάρει πάνω στον Βαλντές με τον ισπανό τερματοφύλακα να αποκρούει αλλά η μπάλα να καταλήγει στο κεφάλι του πρώην επιθετικού της Ρεάλ ο οποίος άνοιξε το σκορ.Το γκολ θα μπορούσε να χαρακτηριστεί <<δίκαιο>>από την εξέλιξη του αγώνα.

35'Ο γκολκίπερ των γηπεδούχων διώχνει εντυπωσιακά την μπάλα σε κόρνερ,μετά από σουτ του Φάμπρεγας.

36'Γκολ του Πουγιόλ στην δεύτερη ευκαιρία του μετά από παρόμοια φάση και εκτέλεση κόρνερ πάλι του Φάμπρεγας.Ο τερματοφύλακας της Σαραγόσα Ρομπέρτο δεν έδιωξε σταθερά με τον αρχηγό της Μπάρτσα να σουτάρει από κοντά και να διαμορφώνει το 1-1.

39'Απίστευτη ροή του παιχνιδιού στην Σαραγόσα!Μετά από προσπάθεια της Σαραγόσα να ξαναπάρει τα ηνία του αγώνα η Μπαρτσελόνα βγαίνει στην αντεπίθεση με τον Αλέξις Σάντσεζ,παίχτης που άφησε το στίγμα του στην Ουντινέζε,ο οποίος πάσαρε στο σωστό χρόνο στον Μέσσι με τον αργεντίνο διεθνή να κατεβάζει όμορφα την μπάλα και αφού προσπέρασε με ντρίπλα τον Ντα Σίλβα σούταρε με δύναμη στο παραθυράκι του Ρομπέρτο μη δίνοντας του ελπίδες.Δύο γκολ σε τρία λεπτά για την αποτελεσματική Μπάρτσα.

44'Αποβολή του Άμπραχαμ με δεύτερη κίτρινη κάρτα για επικίνδυνο μαρκάρισμα του αριστερού μπακ πάνω στον Πουγιόλ.Το γεγονός αυτό ενδεχομένως να δυσχεράνει ακόμα περισσότερο το έργο του Μανόλο Χιμένεθ.

Η Σαραγόσα παρότι ήλεγχε το ρυθμό του πρώτου ημιχρόνου και με την ώθηση του κόσμου της όσο παράλογο κι αν ακούγεται βρίσκεται πίσω στο σκορ.Αράντα,Λαφίτα και Ομπράντοβιτς έχουν δημιουργήσει τριγμούς στην άμυνα της Μπαρτσελόνα η οποία υποφέρει από τις επελάσεις τους.Ο Αράντα αποτελεί την αιχμή του δόρατος για την ομάδα του με τους συμπαίχτες του στις πιο πολλές περιπτώσεις να προσπαθούν να του μεταβιβάσουν την τελική πάσα.Όσο προβλέψιμη και να φαίνεται η τακτική της Σαραγόσα η άμυνα της Μπαρτσελόνα,Πουγιόλ και Μασκεράνο,αδυνατούν να ανταποκριθούν άψογα στα ζητούμενα του παιχνιδιού.Ο Πουγιόλ,μάλιστα,φαίνεται πως στον συγκεκριμένο αγώνα ανταπεξέρχεται με μεγαλύτερη σιγουριά στα επιθετικά του καθήκοντα καθώς χάρη στις προωθήσεις του έχει πετύχει για την ομάδα του ένα πολύτιμο γκολ και την αποβολή ενός σημαντικού παίχτη,με το δεύτερο στοιχείο ειδικά να δυσκολεύει ακόμα περισσότερο την ανατροπή του σκορ.Επιπροσθέτως,αξίζει να τονίσουμε πως ο Μέσσι στο πρώτο ημίχρονο ήταν εγκλωβισμένος και δεν συνέβαλλε αρκετά στην ανάπτυξη του παιχνιδιού της Μπαρτσελόνα,παρά μόνο στην φάση του γκολ όπου έδειξε με την ενέργειά του πως ό,τι πιάνει γίνεται χρυσός.

48'1-2 του Ομπράντοβιτς με τον Αράντα με τον σέρβο μεσοεπιθετικό πιθανώς να θεωρεί πως βρίσκεται σε θέση οφσάιντ και να εξαπολύει ένα σουτ το οποίο έφυγε πολύ έξω από το τον αγωνιστικό χώρο.

49'Ολοφάνερο χέρι του Ντάνι Άλβες μετά από κεφαλιά του Λαφίτα ωστόσο ο διαιτητής της αναμέτρησης δεν έδωσε πέναλτι.

61'Ο Αλέξις συνεχίζει να κάνει <<άνω-κάτω>>την άμυνα της Σαραγόσα,ξεγελώντας αυτή τη φορά τον Παρέδες,με τον χιλιανό να βγαίνει σε θέση τετ-α-τετ όμως τον Ρομπέρτο να λέει όχι στο σουτ του παίχτη της Μπαρτσελόνα.

80'Ο Αλέξις συνεχίζει το ρεσιτάλ του βρίσκοντας μόνο μέσα στην μεγάλη περιοχή του Ρομπέρτο τον Τιάγο Αλκάνταρα ο οποίος δεν πέτυχε το τρίτο γκολ της ομάδας του αν και του δόθηκαν οι προϋποθέσεις.

81'Μέσι,Μέσι,Μέσι και άουτ!Ο αργεντίνος βρέθηκε απέναντι στον Ρομπέρτο και έχασε μία θεωρητικά εύκολη φάση προσπαθώντας να κρεμάσει τον τερματοφύλακα αλλά έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

84'Μεγάλη μέρα για τον Σάντσεζ.Ντριπλάρει με την εξαιρετική τεχνική του τον αρχηγό Παρέδες ο οποίος πάλι δεν μπορεί να αντιμετωπίσει τον μεσοεπιθετικό της Μπαρτσελόνα.Ο κεντρικός αμυντικός δεν βρίσκει μπάλα χτυπώντας τα πόδια του Σάντσεζ με τον διαιτητή να σφυρίζει πέναλτι.
Ο Μέσσι εκτελεί και στεναχωρεί το κοινό του Ρομαλέδα πετυχαίνοντας το δεύτερο γκολ του.

92'Επίδειξη δύναμης από την Μπαρτσελόνα στο δεύτερο ημίχρονο η οποία σημείωσε και τέταρτο τέρμα.Ο Πέδρο αναπτύσσει μεγάλη ταχύτητα,δίνει πάσα στον Μέσσι και το δεκάρι της Μπαρτσελόνα ξαναβρίσκει τον Πέδρο με τον τελευταίο να λέει έμμεσα με το τέρμα του game over.

Η Σαραγόσα δεν άντεξε όπως προβλήθηκε από την εξέλιξη του αγώνα στον γρήγορο ρυθμό που επέβαλλε η αντίπαλός της.Παρόλα αυτά η ομάδα της βορειοανατολικής Ισπανίας κοίταξε κατάματα την φιναλίστ κυπέλλου, διεκδικήτρια του τίτλου και υποψήφια για την κατάκτηση του Τσάμπιονς Λιγκ Μπαρτσελόνα.Μεγάλο κατόρθωμα για τους παίχτες του Μανόλο Χιμένεθ οι οποίοι έπαιξαν επιθετικό και ανοιχτό ποδόσφαιρο καθ'όλη την διάρκεια του ματς(ακόμα και μετά την αποβολή!)ενδιαφερόμενοι μόνο για την νίκη.Βέβαια,το γεγονός πως ο Άμπραχαμ πήρε την άγουσα για τα αποδυτήρια σε κομβικό χρονικό σημείο(λίγο πριν οι ομάδες πάνε στα αποδυτήρια για το τέλος του πρώτου ημιχρόνου),η αλλαγή του φονικού πραγματικά όπλου Αράντα με τον Πόστιγκα(που δεν απείλησε ιδιαίτερα),και η κακή διαιτησία του Χαβιέρ Άλβαρεζ(αρνητικός πρωταγωνιστής του αγώνα αφού δεν σφύριξε πέναλτι υπέρ της Σαραγόσα,δεν έδειξε την κίτρινη ακόμα και την κόκκινη κάρτα στον Φάμπρεγας για σκληρό μαρκάρισμα πάνω στον Ρούμπεν Μίκαελ και <<παράλογες>>αποφάσεις του σχετικές με τα 'σπόρια' του παιχνιδιού εκτροχίασαν το κλίμα μεταξύ των παιχτών)έκαναν την τελική νίκη των φιλοξενουμένων ακόμα πιο εύκολη υπόθεση.Αλέξις Σάντσες,Πουγιόλ και Αράντα οι διακριθέντες του αγώνα ενώ οι Παρέδες και Μασκεράνο,και κυρίως ο πρώτος,αποτέλεσαν τους αδύναμους κρίκους των ομάδων τους στο συγκεκριμένο ματς.Η Σαραγόσα με την ήττα της,πολύ πιθανώς να πει αντίο στην Πριμέρα Ντιβιζιόν με ψηλά όμως το κεφάλι.Η Μπαρτσελόνα νικώντας αυτόν τον εκτός έδρας αγώνα μεγαλώνει το άγχος της πρωτοπόρου Ρεάλ Μαδρίτης καθώς η ομάδα της Καταλανίας είναι μόλις 3 βαθμούς πίσω της(αν και με ματς περισσότερο)και συνεχίζει με αποφασιστικότητα την καταδίωξή της.