Δευτέρα 30 Απριλίου 2012

Δεν υποχωρούν οι Λάτικς!

Ποτέ μη λες πότε και η Γουίγκαν με το έργο της το αποδεικνύει!Επικό comeback από την ομάδα του Ρομπέρτο Μαρτίνεθ που από εκεί που αποτελούσε φαβορί για υποβιβασμό πλέον έχει κερδίσει σημαντικό έδαφος στη βαθμολογία συνοδευόμενο από εντυπωσιακές εμφανίσεις.Ο 38χρονος τεχνικός πίστεψε στο σύνολό του και οι κόποι του ανταμείβονται με χαρακτηριστικό παράδειγμα την νίκη επί της Νιουκάσλ με 4-0.Άλλο ένα θύμα προστίθεται στη λίστα της Γουίγκαν στο δεύτερο μισό του πρωταθλήματος με Άρσεναλ,Λίβερπουλ και Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ,επίσης,να αδυνατούν να ανακόψουν την πορεία της.Αντίθετα,οι καρακάξες απέτυχαν στην εκτός έδρας αποστολή τους και έχασαν αξιοσημείωτη ευκαιρία να πλησιάσουν στην 3η θέση που θα τους οδηγούσε στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ της ερχόμενης σεζόν.Επιπρόσθετα,γεγονός αποτελεί το ότι δεν σκόραρε ο Παπίς Σισσέ!Έχοντας πετύχει 10 γκολ σε 11 συμμετοχές θα μπορούσε να χαρακτηριστεί είδηση το ότι δεν βρήκε δίχτυα.Τα δοκάρια εμπόδισαν το πυροβολικό της Νιουκάσλ να νικήσει τον Αλ Χαμπσί.Ο σενεγαλέζος παίχτης είναι αναντικατάστατο μέλος της επίθεσης από τον Ιανουάριο και με τον συμπατριώτη του Μπα δημιουργούν ένα ποιοτικό δίδυμο.Στο συγκεκριμένο παιχνίδι ο Σισσέ ήταν μέσα στις φάσεις και ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο με τον Μπεν Αρφά(που τον τροφοδότησε σε αρκετές περιπτώσεις)πάλεψαν να ανατρέψουν το 4-0,σκορ ημιχρόνου αλλά και τελικό.Η αντίδρασή τους φάνηκε εκ του αποτελέσματος καθυστερημένη αν και αδιαμφισβήτητα η πλευρά τους άξιζε τουλάχιστον ένα γκολ.Ο Μόσες αιφνιδίασε τους ανθρακωρύχους με τα δύο του τέρματα στην αρχή του πρώτου ημιχρόνου και το δεύτερο μέρος είχε διαδικαστικό χαρακτήρα.Ο νιγηριανός παίχτης διέσπασε την αμυντική γραμμή ουκ ολίγες φορές με την ταχύτητα του και πήρε από το χέρι την ομάδα του με στόχο τους 3 βαθμούς.Ο Γκουτιέρεζ απογοήτευσε με την εμφάνισή του αφού παρουσιάστηκε άνευρος και χωρίς αποφασιστικότητα στο παιχνίδι με τους γηπεδούχους να περνάνε εύκολα το ημικύκλιο του κέντρου όποτε κέρδιζαν την κατοχή της μπάλας.Προβληματική η παρουσία του στα χαφ πράγμα που τράβηξε πίσω την συνολική επίδοση των μέσων.

Πρώτο μέρος:

13' Ο Μπόυς βρίσκει με μακρινή πάσα τον Μόσες μέσα στην μεγάλη περιοχή ο οποίος με γυριστή κεφαλιά άνοιξε το σκορ!

15' 2-0 για την Γουίγκαν και πάλι από τον Μόσες!Τρομερό λάθος και ατυχές διώξιμο από τον Κολοτσίνι που ουσιαστικά έκανε την ασσίστ στον σκόρερ.

36' Οι γηπεδούχοι έχουν πιάσει απίστευτο ρυθμό στο παιχνίδι και σημείωσαν το 3-0!Ο Μαλόνεϋ αποφασιστικά διείσδυσε μέσα στην αντίπαλη περιοχή στην πλάτη των αμυντικών και σκόραρε με διαγώνιο σουτ.

40' Ο Μπεν Αρφά σήκωσε κεφάλι,είδε τον Μπα,ο σενεγαλέζος σούταρε αλλά η μπάλα κατέληξε άουτ.

47' Η Γουίγκαν πέτυχε και τέταρτο γκολ με τον Φράνκο Ντι Σάντο!Ο αργεντίνος με μακρινό και τεχνικό σουτ <<κρέμασε>>τον Κρουλ και πανηγύρισε το γκολ <<ψαρεύοντας>>.Ο πρόεδρος των Λάτικς χειροκρότησε έντονα το τέρμα και έδειξε πως η ομάδα συμβάλλει στο να πιστέψει κι ο ίδιος στην παραμονή.

Δεύτερο μέρος:

60' Ο Μποσεζούρ πασάρει την κατάλληλη στιγμή στον συνήθη ύποπτο Μόσες με τον Κρουλ ωστόσο να σώζει την εστία του και να αποκρούει ενστικτωδώς.

62' Η μεγαλύτερη φάση στον αγώνα για την Νιουκάσλ από τον Παπίς Σισσέ!Καταπληκτική πάσα από τον Χατέμ Μπεν Αρφά αλλά ο Αλ Χαμπσί έδιωξε σε κόρνερ το σουτ.

64' Άλλη μια ευκαιρία για τους ανθρακωρύχους!Ο πρώην άσσος της Φράιμπουργκ πραγματοποίησε παρόμοια κίνηση με τον Μαλόνεϋ(στο τρίτο γκολ της Γουίγκαν)όμως το οριζόντιο δοκάρι κράτησε το 4-0 που μοιάζει ώρα με την ώρα όλο και περισσότερο πλασματικό.

66' Οι φιλοξενούμενοι έχουν ανεβάσει ρυθμό και επιδιώκουν να μειώσουν το σκορ!Το γκολ,βέβαια, δεν έρχεται.Ο Μπεν Αρφά έκανε άνω κάτω την άμυνα των Λάτικς και δοκίμασε αργότερα το σουτ χωρίς να ανησυχεί τον Αλ Χαμπσί.

70' Δεν τον θέλει τον Παπίς Σισσέ!Άλλη μια όμορφη σκέψη του Μπεν Αρφά που υλοποιήθηκε σε πάσα και κατέληξε στο κεφάλι του σενεγαλέζου.Το δεξί δοκάρι αυτή τη φορά δεν άφησε τον 26χρονο φορ να πανηγυρίσει.Ο γαλλοτυνήσιος με τον ποδοσφαιριστή από το Ντακάρ έχουν άριστη σχέση με τον πρώτο μάλιστα να τονίζει μετά την νίκη απέναντι στην Σουόνσι πως ο συμπαίκτης του είναι ο καλύτερος στράικερ που έχει συνυπάρξει σε ομάδα.

86' Ο Κολοτσίνι με τάκλιν πάνω στην γραμμή της εστίας στέλνει την μπάλα κόρνερ.Ο Σάμμον περνώντας και τον Αλ Χαμπσί έφτασε πολύ κοντά στην επίτευξη του πέμπτου τέρματος αλλά ο αργεντίνος φώναξε παρών.