Παρασκευή 13 Απριλίου 2012

Των φρονίμων τα παιδιά πριν πεινάσουν μαγειρεύουν!

Ματς με πολλές συνέπειες πραγματοποιήθηκε στο Ολίμπικο του Ρίο!Πρώτα από όλα,ο μάγος Ροναλντίνιο με την εμφάνισή του σε αυτό τον αγώνα πέταξε τo μπαλάκι(-βόμβα) ουσιαστικά στην διοίκηση της Φλαμένγκο.Με την φημολογία να οργιάζει τις τελευταίες μέρες γύρω από το όνομα του και πολλοί να ισχυρίζονται πως το καλοκαίρι ο πρώην παίχτης της Μπαρτσελόνα φεύγει(αν και έχει συμβόλαιο μέχρι το 2014),ο βραζιλιάνος άσσος την τελευταία στιγμή θέλει να κερδίσει τους οπαδούς της <<Ουρούμπου>> με το μέρος του,έχοντας έτσι το πάνω χέρι στις διαπραγματεύσεις που θα αφορούν ενδεχόμενη περαιτέρω συνεργασία με την τωρινή του ομάδα.Τρομερή η παρουσία του απέναντι στην Λανούς,με τους αμυντικούς των φιλοξενουμένων να αδυνατούν να τον απομονώσουν.2 ασσίστς και πολλές μαγικές προσπάθειες από το 10αρι των βραζιλιάνων με το τελικό σκορ να γράφει 3-0.

Το πρώτο γκολ σημειώθηκε στο 18' από κεφαλία του κεντρικού αμυντικού Ουέλινγκτον και σέντρα του Μποτινέλλι από εκτέλεση κόρνερ.Το δεύτερο τέρμα των γηπεδούχων το πέτυχε ο άλλοτε ποδοσφαιριστής της Φενέρμπαχτσε Ντέιβιντ στο 42' μετά από εξαιρετική πάσα του Ροναλντίνιο ο οποίος άνοιξε την αντίπαλη άμυνα με τον σκόρερ να έχει σχετικά εύκολο έργο.Στο 49' και πάλι το φαινόμενο από το Πόρτο Αλέγρε ξαναχτύπησε κάνοντας αυτή τη φορά συστημένη σέντρα στον κεντρικό μέσο Λουίς Αντόνιο που με δυνατό σουτ χωρίς κοντρόλ κλείδωσε την νίκη.Μία νίκη που προτιμότερο θα ήταν να μείνει ασχολίαστη ως προς την <<νομιμότητά>>της,με την πρώτη ομάδα του ομίλου να παίζει βέβαια με τους βασικούς όμως οι ποδοσφαιριστές της να φαίνονται ή πολύ πολύ κουρασμένοι ή με... μειωμένη αγωνιστικότητα.Ο Παβόνε προσπαθούσε,όμως οι συμπαίχτες του έδειχναν ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο <<υπνωτισμένοι>>και ειδικά την άμυνα να μοιάζει <<τιτανικός>>.Μοναδική αξιομνημόνευτη φάση για την <<Γρανάτε>> σημείωθηκε μετά από φοβερή συνεργασία των Ρεγκέιρο(που πέρασε από τον Άρη την σεζόν 2008-2009),Περόνε και Βαλέρι με τον άρχηγο της αργεντίνικης ομάδας να εξαπολύει πολύ δυνατό σουτ όμως τον τερματοφύλακα της Φλαμένγκο,Φελίπε,να αποκρούει και να κρατάει ανέπαφη την εστία του.

Ωστόσο,η πρόκριση του βραζιλιάνικου κλαμπ στον επόμενο γύρο δεν ήταν αποκλειστικά στο χέρι του.Χρειαζόταν και την ισοπαλία στο ματς που διεξήχθη παράλληλα ανάμεσα σε Ολίμπια και Εμελέκ στην Ασουνσιόν.Με το 1-0 υπέρ της Ολίμπια μέχρι τα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου να μην βολεύει την Φλαμένγκο,οι βραζιλιάνοι οπαδοί έδειχναν απογοητευμένοι.Στο 67' όμως,ο αργεντίνος Μονταίνι(πρώην παίχτης και της Μπόκα Τζούνιορς)έδωσε ελπίδες με το γκολ του στην ομάδα από το Ρίο.Έτσι τα πράγματα έτειναν προς το γεγονός πως η συμμαχία Βραζιλία-Αργεντινή(όσο βαρύ κι αν ακούγεται)κόντευε να πετύχει!Όμως,λογάριαζαν χωρίς τον ξενοδόχο.Η νύχτα εκτυλίχτηκε σε ένα σκοτσέζικο ντουζ για την <<Ουρούμπου>>.Από το 67ο λεπτό και μετά προπονητικό τιμ και οπαδοί είχαν συνεχώς ένα ραδιοφωνάκι στο χέρι με την αγωνία να κορυφώνεται.Μάλιστα,ο προπονητής της Φλαμένγκο,Ζοέλ Σαντάνα,λόγω της πίεσης έκλαιγε με το άγχος να τον έχει επηρεάσει ολοφάνερα.Στο 89' ήρθε το 1-2 για την Εμελέκ με τους γηπεδούχους να αποδέχονται την αποτυχία και να περιμένουν το σφύριγμα της λήξης.Το ματς στη Βραζιλία είχε τελείωσει,οι παίχτες κατευθύνονταν στα αποδυτήρια αλλά στο παιχνίδι στην Παραγουάη να μην έχουν συμπληρωθεί ακόμα οι καθυστερήσεις.Γκολ στο 92' για την Ολίμπια με τους ποδοσφαιριστές της Φλαμένγκο να πανηγυρίζουν έξαλλα και να κάνουν πλάνα για την συνέχεια της διοργάνωσης...Η τύχη όμως τους έπαιξε άσχημο παιχνίδι καθώς η Εμελέκ παρουσιάστηκε πολύ σκληρή για να πεθάνει και να τερματίζει άξια ως δεύτερη του ομίλου.2-3 για την ομάδα από το Εκουαδόρ,με τους <<ανθρώπους>> της Φλαμένγκο να αδυνατούν να πιστέψουν τι συνέβη...