Πέμπτη 26 Απριλίου 2012

Είναι η Νοβάρα για την 19η θέση?

Άλλος είχε το κίνητρο και άλλος κέρδισε τελικά στο Σίλβιο Πιόλα!Η υποβιβασμένη Νοβάρα πέφτει με ψηλά το κεφάλι και αν και έχει <<πεθάνει>>δείχνει πολύ σκληρή...Ο Ατίλιο Τέσσερ επιφύλασσε μία δυσάρεστη έκπληξη στους φιλοξενούμενους που προσδοκούσαν πως θα έχουν μια εύκολη αποστολή αλλά έφυγαν με 0 βαθμούς με την Ουντινέζε να καραδοκεί και να πιστεύει στην κατάκτηση της 3ης θέσης που συνεπάγεται έξοδο στο Τσάμπιονς Λιγκ.Οι κυανόλευκοι χωρίς άγχος και με περίσσιο πάθος αμφισβήτησαν τον τίτλο του αουτσάιντερ στο συγκεκριμένο παιχνίδι και κατάφεραν να κερδίσουν με 2-1.Ωραίο το πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να επιδιώκουν να καθαρίσουν από νωρίς τον αγώνα αλλά οι πολλές ευκαιρίες τους να μην καρποφορούν ανάλογα.Ο ρυθμός μετά την ανάπαυλα θα μπορούσε να χαρακτηριστεί τουλάχιστον υποτονικός αλλά παρόλα αυτά το δεύτερο μισό έκρινε την νίκη με την χρυσή αλλαγή των κυανόλευκων,Μασκάρα,να δικαιώνει τον προπονητή του με το πανέμορφο γκολ που πέτυχε.Καράτσιολο και Ματσαράνι αποτέλεσαν την αιχμή του δόρατος για τους γηπεδούχους και εξετέλεσαν στο έπακρο το έργο τους προκαλώντας συχνά προβλήματα στους αντίπαλους αμυντικούς,με τον Ντιακιτέ να παρουσιάζει στο παιχνίδι κακές τοποθετήσεις και αβεβαιότητα στις μεταβιβάσεις του.Ο 25χρονος παίχτης άνοιξε και το σκορ εις βάρος της ομάδας του με το αυτογκόλ που σημείωσε.Ο Ρόκι,επίσης,δεν βρήκε τα πατήματά του και δεν απείλησε όπως συνηθίζει,με τον Ρέχα να τον κάνει δίκαια αλλαγή.Ο Μάουρι, ωστόσο,εμφανίστηκε αντάξιος της περίστασης και με τις ενέργειες του τροφοδότησε αρκετές φορές έξυπνα τους συμπαίκτες του και κάλυψε τα δημιουργικά του καθήκοντα.Βέβαια,οι προσπάθειες της Λάτσιο για το δεύτερο γκολ έπεφταν στο κενό και λόγω του τρομερού τερματοφύλακα Φοντάνα που διέσωσε με τις επεμβάσεις του την πολύτιμη νίκη της αξιοθαύμαστης Νοβάρα.

Πρώτο μέρος:

19' Ο διαιτητής Ορσάτο αφήνει την φάση να συνεχιστεί με τον Κοζάκ να είναι ξεκάθαρα σε θέση οφσάιντ.Ο Μάουρι βρήκε με όμορφη ψηλοκρεμαστή πάσα τον επιθετικό της Λάτσιο μέσα στην μεγάλη περιοχή όμως ο αποδέκτης της προσπάθειας έστειλε την μπάλα άουτ.

31' Κλασσική περίπτωση κόκκινης κάρτας σε αγκωνιά του Ρόκι πάνω στο πρόσωπο του Λισόυτσο.Σε άλλη μια φάση ο ρέφερι κλείνει τα μάτια υπέρ της Λάτσιο.

34' Αυτογκόλ από τον Ντιακιτέ!Διαγώνια πάσα του Ματσαράνι στα καρέ των φιλοξενούμενων με τον αμυντικό από τη Γαλλία να μην αποκρούει ορθά και τη μπάλα να καταλήγει προς απογοήτευση του Μαρτσέτι στα δίχτυα.

37' Δυνατό σουτ από τον Μάουρι,ο Φοντάνα αδυνατεί να συγκρατήσει την μπάλα με τον Καντρέβα να καιροφυλακτεί και από κοντά να ισοφαρίζει σε 1-1!Δεν την πήρε από κάτω την Λάτσιο το πρώτο γκολ και απάντησε γρήγορα με τον σκόρερ να τρέχει στους οπαδούς της ομάδας του που έχουν καταλάβει το πέταλο του γηπέδου.

42' Σουτ το Καράτσιολο ο οποίος έχει βγει έξω από την μεγάλη περιοχή και επιχειρεί να κάνει παιχνίδι για τους γηπεδούχους.Η τροχιά που πήρε η προσπάθεια του 30χρονου ποδοσφαιριστή έδειχνε πως η Νοβάρα θα ξανάπαιρνε το προβάδισμα όμως ο Ριτσόνι μπήκε στην πορεία της και με κεφαλιά δεν ανησύχησε τον αντίπαλο τερματοφύλακα.

45' Τελευταία ευκαιρία για τους Λατσιάλι πριν τελείωσει το 45λεπτο όμως ο αλβανός μέσος Τσανά αστόχησε εξ επαφής μη πραγματοποιώντας σωστό βηματισμό πριν την κεφαλιά του.Ο Καντρέβα τον βρήκε επιτυχώς με την μπαλιά του αλλά το σκορ παρέμεινε ισόπαλο.

Δεύτερο μέρος:

65' Τα διαιτητικά λάθη συνεχίζονται αυτή τη φορά από τον βοηθό που άργησε να υποδείξει το οφσάιντ πράγμα που έκανε αφού πρώτα σημείωσε το γκολ ο Κόζακ.Καθυστερημένη απόφαση σε μια θεωρητικά εύκολη φάση.

79' Εκτέλεση φάουλ-ποίημα από τον Μασκάρα!Ο Μαρτσιόνι έμεινε άγαλμα αφού η κατεύθυνση που πήρε η μπάλα δεν του έδωσε ουδεμία ελπίδα.Δοκάρι και μέσα και 2-1 για την Νοβάρα!

84' Ο Ντίαζ έχει ανεβεί ψηλά,κόρνερ για την Λάτσιο,κεφαλιά από τον βραζιλιάνο με τον Φοντάνα να αποκρούει εξαιρετικά.

91' Άλλη μια κεφαλιά για τους φιλοξενούμενους με τον Λεντέσμα να απειλεί τον Φοντάνα αλλά ο ιταλός τερματοφύλακας βρίσκεται σε τρομερή μέρα και αποκρούει αποτελεσματικά.

Μαγικό γκολ από τον Μασκάρα που το πανηγύρισε έξαλλα!