Σάββατο 31 Μαρτίου 2012

Έφτανε στην πηγή και...ήπιε αργά νερό.

Ατλέτικο και Ανόβερο βρέθηκαν αντιμέτωπες για την φάση των 8 έχοντας αποκλείσει τις Μπεσίκτας και Σταντάρ Λιέγης,αντίστοιχα.Στο Βιθέντε Καλδερόν οι θεατές του αγώνα παρακολούθησαν μία ενδιαφέρουσα μονομαχία με αρκετές φάσεις ειδικά για την γηπεδούχο.Ο ρυθμός όμως του παιχνιδιού ήταν αρκετά υποτονικός και με αρκετά κενά διαστήματα κυρίως στο πρώτο ημίχρονο και στο πρώτο 15λεπτο του δευτέρου ημιχρόνου.

Πιο αναλυτικά,η Ατλέτικο σημείωσε το πρώτο της γκολ με κεφαλιά στο 8' μετά από χτύπημα φάουλ του αρχηγού Γκάμπι.Αναταραχή στην άμυνα του Ανόβερου με τον Φαλκάο να ευνοείται και να σκοράρει καθώς είναι σπεσιαλίστας σε τέτοιου είδους γκολ.Ο πρώην επιθετικός της Πόρτο δείχνει πως το Γιουρόπα Λίγκ είναι κομμένο και ραμμένο στα μέτρα του,όντας πέρσι ο πρώτος σκόρερ της διοργάνωσης με την αρμάδα του Βίλας Μπόας ενώ φέτος έχει ήδη πετύχει 7 γκολ όσα και ο Σουάρεζ της Άντερλεχτ(αντιπάλου στους ομίλους της Άεκ)και κυνηγάει στην πρώτη θέση τον Χούντελααρ που έχει 8 γκολ.Στο 25' αποτυπώθηκε η επόμενη μεγάλη φάση και πάλι για την Ατλέτικο με τον Φαλκάο να κάνει κεφαλιά όμως να μην βρίσκει στόχο,με τον Πόγκατετζ και τον Ζίελερ να μην μπορούν να αντιδράσουν.Στο 38',βέβαια,το Ανόβερο στην πρώτη του φάση,βρήκε δίχτυα μετά από πάσα του Στίντλ στην πλάτη της άμυνας,και συγκεκριμένα του Μιράντα με τον σενεγαλέζο Ντιούφ να μην συγχωρεί και να σκοράρει απέναντι στον Κουρτουά.Το πρώτο ημίχρονο,όπως φάνηκε από την εξέλιξη του αγώνα,δεν ήταν ιδιαίτερα θεαματικό με τις δυο ομάδες να παρουσιάζονται ιδιαίτερα κουρασμένες και το κοινό να παρακολουθεί ένα παιχνίδι κατώτερο των προσδοκιών.Ο Γάλλος διαιτητής Λερουά, δεν έδωσε καθυστερήσεις,πιθανώς κουρασμένος από την αγωνιστική εικόνα των δύο ομάδων...Μοναδικός διασωθέντας ο 23χρονος Στίντλ ο οποίος έμοιαζε να είναι πανταχού παρών,πραγματοποιώντας και την 3η του ασίστ στο φετινό Γιουρόπα Λίγκ.

Η ομάδα του Σιμεόνε εμφανίστηκε πιο δυνατή από το 45' και μετά,με τον Φαλκάο ένα λεπτό αργότερα να σουτάρει αλλά τον τερματοφύλακα της γερμανικής ομάδας,Ζίελερ,να μην ανησυχεί καθώς η μπάλα πέρασε παράλληλα με την εστία.Στο 55' ο Μίρκο Σλόμκα έβαλε στην θέση του Σίεδεμπαχ,που δεν φάνηκε ιδιαίτερα στο παιχνίδι μη μπορώντας να ανακόψει τις πιο πολλές φορές τους παίχτες της Ατλέτικο στον χώρο του κέντρου,τον Κόναν ο οποίος με την ταχύτητα και την εκρηκτικότητα του θα μπορούσε να ανεβάσει την ομάδα του στην επίθεση και με τα τρεξίματα του να κουράσει τον αντίπαλο του στα πλάγιο Φιλίπε Λουίζ.Στο 62' ο Κόναν έδειξε τις διαθέσεις του κάνοντας άψογη πάσα στον επιθετικό Ντιούφ ο οποίος εκτέλεσε από κοντά με τον 19χρονο Κουρτουά όμως να προβάλλει την κλάση του αποκρούοντας το σουτ του τελευταίου.Ο πανύψηλος Βέλγος τερματοφύλακας(με την μετάδοση να δείχνει πως δυσκολευόταν να βγει από το πούλμαν της ομάδας του λόγω του χαρακτηριστικού του αυτού!)έχει καθιερωθεί στο βασικό σχήμα της Ατλέτικο πραγματοποιώντας εξαιρετικές εμφανίσεις και να αποτελεί ένα μεγάλο κεφάλαιο για τους ροχιμπλάνκος στην συγκεκριμένη θέση συνεχίζοντας το έργο του επίσης ταλαντούχου,Δαβίδ Δε Χέα(ο οποίος το καλοκαίρι αναχώρησε για την Μάντσεστερ Γιουναϊτεντ για 17.500.000 αγγλικές λίρες).Στο 78ο λεπτό θα έπρεπε να δοθεί πέναλτι υπέρ της Ατλέτικο Μαδρίτης ύστερα από ψαλιδάκι του κολομβιανού στράικερ Φαλκάο το οποίο κατέληξε στο χέρι του αμυντικού Έγκιμαν.Έξαλλος ο Σιμεόνε με την απόφαση του διαιτητή Λενουά που τα <<είχε κάνει θάλασσα>>με τον τηλεοπτικό φακό να δείχνει τους παίχτες συχνά να εξοργίζονται και να διαπληκτίζονται μεταξύ τους.Στο 81' βγήκε αλλαγή ο Ντιούφ αφού προηγουμένως είχε δεχτεί πολύ σκληρά μαρκαρίσματα από τον Σουάρεζ στο 28'(ήταν περίπτωση κόκκινης κάρτας),από τον Χουάνφραν στην αρχή του δευτέρου ημιχρόνου και από τον Φιλίπε Λουίζ(δέχτηκε την κίτρινη κάρτα για το δυνατό τάκλιν του).Στη θέση του εισήλθε ο παίχτης-βαρόμετρο Αμπντελάουε ο οποίος στο γερμανικό πρωτάθλημα ουκ ολίγες φορές έχει αναστατώσει τις αντίπαλες άμυνες.Στο 88' και ενώ οι πιο πολλοί είχαν αποδεχτεί μέσα τους την ισοπαλία δεν υπολόγιζαν τον Σάλβιο!Ο αργεντίνος που είχε περάσει στο γήπεδο παίζοντας στο σημείο που κινούνταν ο Αντριάν,κατόρθωσε να πετύχει ένα γκολ υψηλής ποιότητας αφού πριν απέφυγε το μαρκάρισμα του Πίντο και με ψηλοκρεμαστό σουτ νίκησε τον τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων.Ο δεξιός επιθετικός χαφ παρά τις αξιοπρόσεκτες εμφανίσεις του και τα σημαντικά γκολ του φέτος δεν έχει καταφέρει να πείσει ακόμα τον προπονητή του.Ωστόσο,ο Σιμεόνε  πανηγύρισε το γκολ σαν μικρό παιδί,δείχνοντας έτοιμος να παίξει και ο ίδιος ξανά ποδόσφαιρο.
  Παρά την νίκη η προπέρσινη νικήτρια του θεσμού παρουσίασε αδύναμα σημεία και έπαιξε προβλέψιμο ποδόσφαιρο.Οι παίχτες της προσπαθούσαν να βρίσκουν στις πιο πολλές προσπάθειες τους το κεφάλι του Ραδαμέλ Φαλκάο ο οποίος για άλλη μια φορά συνέβαλλε σημαντικά στην νίκη της ομάδας του.Κυρίως με στημένα χτυπήματα φάουλ από τον Γκάμπι και εκτελέσεις κόρνερ από τον Κόκε,η Ατλέτικο προσπαθούσε να δώσει την μπάλα στον Φαλκάο με  την ομάδα της Μαδρίτης να μην αναπτύσσεται ορθά στο παιχνίδι της.Επιπρόσθετα,ο Σιμεόνε χρειάζεται να δώσει ανάσες στους Αρντά,Αντριάν και Κόκε,τους βασικούς μεσοεπιθετικούς της ενδεκάδας του,καθώς εμφανίστηκαν εξαντλημένοι και χωρίς ιδιαίτερη έμπνευση στην δημιουργία φάσεων.Από την άλλη πλευρά,η ομάδα του Μίρκο Σλόμκα δεν παρουσίασε στο συγκεκριμένο παιχνίδι την επιθετική φιλοσοφία που την διακρίνει στους αγώνες του γερμανικού πρωταθλήματος.Επίσης,αξίζει να υπογραμμιστεί πως υπήρχε ένα μεγάλο κενό και κακή συνεννόηση μεταξύ των δύο κεντρικών αμυντικών της,Πόγκατετζ και Έγκιμαν,με τον Φαλκάο να τους δημιουργεί αρκετές φορές  προβλήματα.Το αποτέλεσμα 2-1 χαρακτηρίζεται επικίνδυνο για την Ατλέτικο καθώς είναι μετέωρο και οι <<κόκκινοι>> μπορούν να το ανατρέψουν μέσα στην Awd-arena.Προέχουν βέβαια τα ματς Ατλέτικο-Χετάφε(όχι μόνο ντέρμπι της ίδιας πόλης αλλά και μονομαχία λίγων χιλιομέτρων καθώς τα δύο γήπεδα βρίσκονται πολύ κοντά το ένα στο άλλο)και Ανόβερο-Γκλάντμπαχ.Το επόμενο ραντεβού των δύο ομάδων για την διεκδίκηση του ενός εισιτηρίου για τους ημιτελικούς θα διεξαχθεί στις 5 Απριλίου.