Τετάρτη 28 Μαρτίου 2012

Το αντίο του ΑΠΟΕΛ και η αξιοσέβαστη Ρεάλ.

Μέσα σε ένα κατάμεστο ΓΣΠ και τους οργανωμένους να τραγουδούν αδιάκοπα(ο Ηρακλής θα πρέπει να είναι περήφανος που ακούστηκε σύνθημα του στους 8 του Champions league...έστω και από οπαδούς άλλης ομάδας)ο Αποελ δεν αδυνατούσε να ακολουθήσει το ρυθμό που επέβαλλε η βασίλισσα. Οι μερένχες έδιναν τον ρυθμό και η κυπριακή ομάδα υποτάχθηκε σε αυτόν διαδραματίζοντας έτσι ρόλο κομπάρσου.Ο επαναληπτικός αγώνας θα έχει τη μορφή διαδικαστικού χαραχτήρα.Διαιτητής ήταν ο κ. Μπρίχ με μεγάλη εμπειρία στα ευρωπαϊκά γήπεδα ο οποίος ήταν στο χθεσινό ματς σχεδόν αλάνθαστος στις αποφάσεις του.Για να πάρουμε τα πράγματα με την σειρά!Η Ρεάλ Μαδρίτης παρατάχθηκε στον αγωνιστικό χώρο με όλα της τα αστέρια και είχε στο πλευρό της λιγοστούς φιλάθλους οι οποίοι κατέφθασαν στην Κύπρο κυρίως από χώρες της Μέσης Ανατολής(όπως το Ιράκ και ο Λίβανος).Η ομάδα του Ζοσέ Μοουρίνιο δεν έδειξε ίχνος περιφρόνησης προς την αντίπαλη ομάδα και από τα πρώτα μόλις λεπτά την είχε περιορίσει στο μισό του γηπέδου.Σημαντικό πλήγμα βέβαια ήταν ο τραυματισμός του Ολιβέιρα(πρώην παίχτη του Ατρομήτου) ο οποίος με την εμπειρία του θα μπορούσε να συνδράμει σε μια καλή εικόνα της ομάδας του. Ο Γιοβάνοβιτς τον αντικατέστησε με τον Κακά η παρουσία του οποίου όμως δεν έγινε αισθητή.Η Ρεάλ σημείωσε την μεγαλύτερη φάση της στο πρώτο μέρος μετά από ασίστ του Νούρι Σαχίν (ο Γερμανότουρκος πρώην παίκτης της Μπορούσια Ντόρτμουντ που προέβαλλε στον ποδοσφαιρικό κόσμο με τις τοποθετήσεις και τις ενέργειες του τον λόγο για τον οποίο η τωρινή ομάδα του ξόδεψε 10.000.000 ευρώ για να αποκτήσει τα δικαώματά του) στον Μπενζεμά που έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Χιώτη. Ενδεικτική είναι η κατοχή της μπάλας στο πρώτο ημίχρονο με την πλάστιγγα να γέρνει κατά κράτος προς την ισπανική πλευρά με τα ποσοστά 30%-70% να <<μιλούν>> από μόνα τους. Επιπρόσθετα, οι τελικές φάσεις στο πρώτο μισό του αγώνα ήταν 0-11. Στο ίδιο μοτίβο κινήθηκε ο Αποελ στο δεύτερο ημίχρονο επιδιώκοντας να οδηγηθεί το ματς στην ισοπαλία.Επιχείρησε κάποιες φορές να φτάσει στην αντίπαλη εστία με αντεπιθέσεις, όμως το μη καθαρό μυαλό του Αilton και η αδυναμία του να μοιράσει την μπάλα στους συμπαίκτες του έκανε τις ελπίδες του Αποελ να μοιάζουν φρούδες.Παρόμοια παρουσία είχε ο επιθετικός του Αποελ και στο δεύτερο παιχνίδι της σειράς με την Λυόν όμως το ευνοϊκό για την ομάδα του αποτέλεσμα βοήθησε ώστε η εμφάνιση του εκείνη να ξεχαστεί γρήγορα.Τα παιχνίδια του Αίλτον δηλαδή στις φάσεις των 16 και του πρώτου αγώνα των 8 δεν θυμίζουν τον επιθετικό-κανόνι των ομίλων όπου είχε σκοράρει 3 γκολ.Η Ρεάλ Μαδρίτης,στη συνέχεια, προβαίνοντας στις αλλαγές των Ιγκουαίν με τον Κακά και του Κοεντράο με τον Μαρσέλο έδειξε πως ήταν θέμα χρόνου να <<καθαρίσει>> το παιχνίδι.Το πρώτο γκολ επετεύχθη στο 74ο λεπτό από τον Μπενζεμά μετά από πάσα του Κακά και στο 82ο λεπτό ο παίχτης που δημιούργησε το προηγούμενο γκολ έγινε αυτή τη φορά σκόρερ μετά από ασίστ του Μαρσέλο .Το τελικό 3-0 διαμόρφωσε ο Μπενζεμά στο 90ο λεπτό με τον Έζιλ να κάνει φανταστική πάσα με το εξωτερικό του ποδιού του η οποία βγήκε στην πλάτη της άμυνας και κατέληξε μοιραία για τον Αποελ στα πόδια του σκόρερ.

Η αδυναμία των παιχτών του Αποελ να κρατήσουν την μπάλα στα πόδια τους και να εξισορροπήσουν την κατοχή του παιχνιδιού συνέβαλλε ώστε να κουραστούν περισσότερο και να χάσουν δυνάμεις πράγμα στο οποίο στόχευε η Ρεάλ. Ο Μοουρίνιο, είχε <<διαβάσει>> πολύ καλά την εξέλιξη του παιχνιδιού και έτσι αντί να χτυπήσει την άμυνα του Αποελ στο πρώτο 20λεπτο,σύμφωνα με τις προβλέψεις,πέτυχε ουσιαστικά την νίκη στα τελευταία 20 λεπτά. Παρά την ήττα οι οπαδοί του Αποελ έκαναν standing ovation για την ομάδα τους η οποία διέγραψε μία αξιοσημείωτη πορεία στο φετινό Champions League.