Παρασκευή 30 Μαρτίου 2012

Ετοιμάζει βαλίτσες για Βουκουρέστι η Bilbao.

Πολύς κόσμος για ακόμη μια φορά τίμησε με την παρουσία του την Σάλκε λαμβάνοντας θέση στις κερκίδες του Γκελζερκίνγχεν!Ο αριθμός των θέσεων στο σταδίο των ανθρακωρύχων κυμαίνεται στις 60.000 και η γερμανική ομάδα,όπως φυσικά και η μισητή της αντίπαλος Borrussia Dortmund(ντέρμπι του Ρουρ),συνηθίζει να γεμίζει την έδρα της.Tον αγώνα παρακολούθησαν και οπαδοί της Αθλέτικ οι οποίοι μετά την ιστορική και πολυπληθής εκδρομή τους στο Μάντσεστερ προσήλθαν και στο γήπεδο της Σάλκε. Η μετακίνηση των υποστηρικτών των ομάδων αποτελεί την χαρά του ποδοσφαίρου πράγμα που θα έπρεπε να γίνει παράδειγμα για την ελληνική πολιτεία η οποία με την απαγόρευση τους έχει συντελέσει σε μεγάλο βαθμό στην πρόκληση των οδυνηρών αποτελεσμάτων των τελευταίων χρόνων...

Το παιχνίδι μεταξύ των δύο ομάδων για την φάση των 8 πραγματικά συνάρπασε τον ποδοσφαιρικό κόσμο που το παρακολούθησε.Αντίθετα με τις εικασίες και με την λογική που θα <<υποστήριζε>> ένα χαμηλό σκορ και τους δύο προπονητές να εστιάζουν στις άμυνες τους,ο αγώνας είχε πολύ γρήγορο ρυθμό και πανδαισία φάσεων.Έτσι φάνηκε πως και για τους δύο προπονητές(Χουμπ Στέφενς και Μαρσέλο Μπιέλσα)η καλύτερη άμυνα θα ήταν η αδιάκοπη επίθεση σχετικά με το συγκεκριμένο παιχνίδι.Μάλιστα,αξίζει να σημειωθεί πως παρ'όλο που ο Μπιέλσα(<<el Loco>>για τους οπαδούς της εθνικής Χιλής)έπαιζε εκτός έδρας δεν πτοήθηκε και παρέταξε από την αρχή 3 επιθετικούς (Muniain,Llorente και Susaeta) μη αλλάζοντας το σύνηθες 4-3-3.Στο πρώτο ημίχρονο,η Σάλκε ήταν αυτή που είχε την πρωτοβουλία των κινήσεων όμως τόσο η επιπολαιότητα όσο και ο Iraizoz δεν της έδωσαν το δικαίωμα να <<καθαρίσει>> το ματς από το πρώτο μισό και να οδηγηθούν οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια με το σκορ 1-1.Πρώτη αξιομνημόνευτη φάση παρατηρείται στο 12ο λεπτό από σουτ του Huntelaar μετά από κάθετη πάσα του Draxler το οποίο απέκρουσε ο Βάσκος τερματοφύλακας.Μετά από 8 λεπτά,όμως, ο Llorente(με 228 συμμετοχές στην πρώτη ομάδα της Athletic Bilbao)πήρε το όπλο του και έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του μετά από συνδυασμό των De Marcos,Susaeta,λάθος του τερματοφύλακα Hildebrand και γκολ του ίδιου.

Παρ'όλα αυτά η οι Βάσκοι έχασαν γρήγορα το πολύτιμο 0-1 καθώς η Σάλκε δεν παρέδωσε τα όπλα και απάντησε γρήγορα με τον Raul.Farfan και Uchida συνεργάστηκαν άψογα με τον τελευταίο να βγάζει ακριβή πάσα στον πρώην επιθετικό της Ρεάλ Μαδρίτης ο οποίος σημείωσε το 1-1.Στη συνέχεια, ο ταχύτατος Farfan προσπάθησε με ατομική ενέργεια και σουτ να σκοράρει το 2ο γκολ της ομάδας του όμως ο πολύπειρος Iraizoz ήταν πολύ καλός στις τοποθετήσεις του για να δεχτεί τέτοιο γκολ.Σημαντική φάση έλαβε χώρα στο 32ο λεπτό μετά από πάσα του Fuchs στον Huntelaar με τον Ολλανδό επιθετικό να σουτάρει όμως ο Amorebieta έσωσε ενστικτωδώς πάνω στην γραμμή.Το ημίχρονο του ματς τελείωσε ισοπαλία με τον Matip και τον Κ.Παπαδόπουλο να είναι πολύ σταθεροί και να μην αφήνουν τις επιθετικές ενέργειες της ισπανικής πλευράς να καρποφορήσουν.Ο διαιτητής Proenca,αξιόλογος και με σπουδαίο όνομα πορτογάλος διαιτητής,πραγματοποίησε ένα σημαντικό ατόπημα διστάζοντας να βγάλει την κόκκινη κάρτα στον Herrera για αντιαθλητικό μαρκάρισμα με αγκωνιά στον Raul.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου,έγιναν δύο αλλαγές με τον Schober να παίρνει την θέση του Hildebrand κάτω από τα δοκάρια και τον Ibai Gomez να περνάει στο ματς στο σημείο όπου έπαιζε ο Herrera.Οι δύο αυτές αλλαγές αποδείχτηκαν μοιραίες για την εξέλιξη του αγώνα.Επιπρόσθετα, στο 55' μπήκαν στον αγώνα και οι Hurrado,Holtby επιδιώκοντας ο Huub Stevens να προσδώσει και άλλη  ταχύτητα στην ομάδα του.Η Σάλκε και στην αρχή του δεύτερου μισού του αγώνα ήταν αυτή που έδινε τον ρυθμό όμως Παπαδόπουλος και Huntelaar έχαναν την μία φάση πίσω από την άλλη.Στο 60' ο Ραούλ σκόραρε μετά από λάθος διώξιμο του Amorebieta(ο οποίος αγωνίζεται με την εθνική Βενεζουέλας αν και μισός Βάσκος)και μονοκόμματο σουτ του Ισπανού επιθετικού της Σάλκε.Καθ'όλη την διάρκεια του παιχνιδιού παρουσιάζεται το γεγονός ότι μεγάλη συμβολή στις επιθέσεις της γερμανικής ομάδας έχουν τα πλάγια μπακς,τόσο ο Fuchs(ο οποίος έχει και την ευθύνη των φάουλ)όσο και ο Uchida.Στο 69' ο Aurtenetxe βγαίνει για να περάσει στην θέση του ο Perez ο οποίος αναλαμβάνει και την εκτέλεση φάουλ με σκοπό να φέρει τους παίχτες της Μπιλμπάο μέσα στην μεγάλη περιοχή του Schober.Στο 73' ο Llorente σημειώνει το δεύτερο γκολ του σε φάση όπου αδράνησε η άμυνα και ο τερματοφύλακας της γερμανικής ομάδας.Στο 80' η Αθλέτικ πετυχαίνει και το τρίτο της γκολ μετά από μαγική προσπάθεια των Muniain,Gomez,Susaeta,λάθος απόκρουση του Schober και τον De Marcos να σκοράρει με την Σάλκε να βρίσκεται σε δύσκολη θέση.Στο 90' ο Huntelaar δεν πέτυχε γκολ για ακόμη μια φορά στοχεύοντας το κάθετο δοκάρι.Το κερασάκι στην τούρτα για την Αθλέτικ Μπιλπάο ήρθε στο 93' λεπτό μετά από τρομερό κατέβασμα της μπάλας από τον Susaeta ο οποίος την κατάλληλη στιγμή έδωσε στον Muniain(που τόσο από την αριστερή πλευρά της επίθεσης όσο και με ελεύθερο ρόλο <<βασάνισε>>την άμυνα της Σάλκε)και τον 19χρονο άσσο να δίνει κατά πάσα πιθανότητα την πρόκριση στην ομάδα του.

Η νίκη στο συγκεκριμένο ματς κρίθηκε στις λεπτομέρειες με την Σάλκε να καθορίζει το τέμπο του παιχνιδιού όμως την Μπιλμπάο να είναι πιο αποτελεσματική.Παίζοντας με αντεπιθέσεις,οι Βάσκοι πήραν το πολυπόθητο σκορ όμως τον Μπιέλσα να τονίζει στις δηλώσεις του πως υπάρχει ακόμα δρόμος για να φανεί ποιος θα περάσει στους ημιτελικούς του Europa League.Μεγάλος πρωταγωνιστής του αγώνα δεν ήταν ούτε ο Raul ούτε ο Llorente αλλά ο αφανής ήρωας Susaeta ο οποίος μοίρασε στους συμπαίκτες του ουσιαστικά τέσσερις assists και αποτελεί ένα ιδιαίτερα σημαντικό κεφάλαιο για την Athletic Bilbao.