Πέμπτη 29 Μαρτίου 2012

Η ανάσταση του Τόρρες!

Μέσα στο πνεύμα των ημερών και το Πάσχα να πλησιάζει ο Φέρναντο Τόρρες αποφάσισε να δείξει τον πραγματικό του εαυτό και να θυμίσει κάτι από τα παλιά!Παίζοντας σε πολλές θέσεις κατά την διάρκεια του ματς,κυρίως όμως από τα άκρα,απέδειξε τις ικανότητες του και παράλληλα το πόσο πολυσύνθετος ποδοσφαιριστής είναι απαντώντας με αυτό τον τρόπο στους χλευασμούς και στην απαξίωση μίας μεγάλης μερίδας των ΜΜΕ και των φιλάθλων.Αρχίζει να βρίσκει όπως φάνηκε τα πατήματα του στην Chelsea,κάτω από τις οδηγίες του υπηρεσιακού προπονητή Ντι Ματέο(που με τα θετικά αποτελέσματα που κερδίζει έχει διαδραματίσει σημαντικό ρόλο στην πορεία της ομάδας),όμως το κατά πόσο η παρουσία του Τόρρες στο τωρινό club είναι επιτυχημένη ή όχι θα κριθεί από την διάρκεια της απόδοσης του.

Στο Ντα Λούζ διεξήχθη ένα παιχνίδι σκοπιμοτήτων με τους δύο προπονητές να παίζουν σκάκι!Επιστροφή σε γνώριμα λημέρια για τον Νταβίντ Λουίζ, ο οποίος ειδικά στα κόρνερ των ομάδων έβρισκε αντιμέτωπο τον <<δάσκαλο>> του Λουιζάο, και τον Ραμίρες οι οποίοι έχαιραν του σεβασμού όλου του γηπέδου.Από την άλλη πλευρά,βέβαια, στο ίδιο παιχνίδι από την πλευρά της Τσέλσι έπαιξαν 3 ποδοσφαιριστές που έχουν αφήσει το στίγμα τους στην Πόρτο,Μειρέλες,Πάουλο Φερρέιρα και Μποσίνγκουα,με τον πρώτο κυρίως να δέχεται έντονες αποδοκιμασίες κάθε φορά που ακουμπούσε την μπάλα.Στο πρώτο ημίχρονο του αγώνα έγιναν λιγοστές φάσεις και το παιχνίδι των ομάδων φαινόταν αναγνωριστικό προσπαθώντας και οι δύο πλευρές να κυριαρχήσουν στο κέντρο(Βίτσελ,Χάβι Γαρθία από την πλευρά της Μπενφίκα και Ραμίρες,Όμπι Μίκελ από την μεριά της Τσέλσι).Οι επιθετικές πρωτοβουλίες των ομάδων στο πρώτο μέρος αποτυπώθηκαν στο γήπεδο από τον Μάξι Περέιρα και τον Τόρρες χωρίς παρ'όλα αυτά να σημειωθεί η μεγάλη φάση και τους δύο τερματοφύλακες,Αρτούρ και Τσεχ, να μένουν θεατές.Η Μπενφίκα προσπαθούσε να βρει τον Αιμάρ με ψηλές μπαλιές από τα άκρα για να σκοράρει,πράγμα που ήταν άκρως μη αποτελεσματικό. Έτσι οι δύο ομάδες,όπως παρουσιάστηκε,δεν ήθελαν να ρισκάρουν και επιδίωκαν να κρατήσουν <<ανάσες>> για το τέλος και με την Τσέλσι να δείχνει πως είναι ευχαριστημένη με δύο αποτελέσματα.

Με το έναυσμα του διαιτητή για το δεύτερο ημίχρονο,οι δύο ομάδες μπήκαν πιο αποφασιστικά στον αγώνα με την Μπενφίκα να στοχεύει αποκλειστικά στην νίκη.Τόσο η μία όσο και η άλλη πλευρά προσέγγιζαν τις αντίπαλες άμυνες με γρήγορες επιθέσεις προσπαθώντας να πετύχουν το <<χρυσό>> γκολ, όμως η φάση-κλειδί του αγώνα ήρθε στο 59' λεπτό όπου μετά από ψηλή πάσα του Μάξι Περέιρα η μπάλα χτύπησε ξεκάθαρα στο απομακρυσμένο από το σώμα του Τέρι χέρι,με τον διαιτητή Ταλιαβέντο να κάνει το μοναδικό αλλά πολύ κρίσιμο λάθος του αγώνα.Στη συνέχεια, της ίδιας φάσης η Τσέλσι βγήκε στην αντεπίθεση με τον Μάτα να περνάει τον τερματοφύλακα Αρτούρ όμως η μπάλα να βρίσκει στο αριστερό κάθετο δοκάρι.Ο ογκόλιθος πραγματικά Νταβίντ Λουίζ δεν έδινε την ευκαιρία στην Μπενφίκα να σημειώσει άλλη μεγάλη φάση μέχρι το τέλος του άγωνα με τον Γκαιτάν να μην κάνει τις συνηθισμένες κούρσες του(ένας από τους πιο γρήγορους παίχτες του κόσμου με την μπάλα στα πόδια) και μία βαρυσήμαντη πάσα σε συμπαίκτη του(5 assists μέχρι τώρα στο Champions League).Επιπρόσθετα,οι αλλαγές του Ζορζ Ζέσους, Ροντρίγο και Μάτιτς,δεν βοήθησαν σημαντικά.Στην αλλαγή του Μειρέλες στο 68', οι μπενφικίστας τον αποδοκίμασαν έντονα με τον παίχτη να κουνάει απαξιωτικά το κεφάλι του και το κοινό να εξαγριώνεται.Στο 75' λεπτό και μετά από απίστευτη κούρσα του Ραμίρες από τα δεξιά της άμυνας,ο μέσος της Τσέλσι έδωσε την πάσα στον Τόρρες ο οποίος βγήκε στο κενό της άμυνας και την κατάλληλη στιγμή με ψηλοκρεμαστή πάσα έστειλε την μπάλα στα πόδια του Καλού που τελείωσε την φάση.Αξίζει να σημειωθεί πως ήταν από τις λίγες φάσεις στον αγώνα που ο Τόρρες βρέθηκε σχετικά ελεύθερος καθώς μέχρι το 68' τον μάρκαρε man to man ο Μπρούνο Σέζαρ(ο οποίος βγήκε αλλαγή στο συγκεκριμένο λεπτό) από όποια πλευρά και να έπαιζε ο Ισπανός που έπαιξε για λίγο και στην φυσική του θέση,ως επιθετικός περιοχής.Το ίδιο συνέβη σε ένα μεγάλο μέρος του παιχνιδιού και για τον Γκαιτάν,τον οποίο ακολουθούσε ο γρήγορος Ραμίρες καθώς ο Πάουλο Φερρέιρα θα ήταν δύσκολο να τον προλάβει μόνος του.Στο τελευταίο 15λεπτό δεν έγινε καμία άλλη επικίνδυνη φάση με το σκορ 0-1 να παραμένει στον φωτεινό πίνακα του γηπέδου και με την Μπενφίκα να έχει μία δύσκολη αποστολή στο Στάνφορντ Μπριτζ για την υπόθεση πρόκριση.Επιπλέον,αποτελεί μία από τις τρεις υποψήφιες για την διεκδίκηση του τίτλου στην Πορτογαλία μαζί με τις Μπράγκα και Πόρτο, και είναι ενδιαφέρον να δούμε πως θα ανταποκριθεί και στις δύο διοργανώσεις.Όσον αφορά την Τσέλσι,πήρε ένα διόλου ευκαταφρόνητο προβάδισμα για τον επαναληπτικό και το πιο σημαντικό ακόμα,κέρδισε τον Φερνάντο Τόρρες...