Τρίτη 20 Μαρτίου 2012

Δράμα η Δόξα...

Μέσα σε εξαιρετικό κλίμα διεξήχθη ο αγώνας του Πανιωνίου με την Δόξα Δράμας στη Νέα Σμύρνη. Ο καιρός έπαιξε καθοριστικό ρόλο στην προσέλευση των φιλάθλων οι οποίοι παρακολούθησαν ένα ενδιαφέρον από πλευράς τόσο θεάματος όσο και βαθμολογίας παιχνίδι.Οπαδοί της Δόξα Δράμας δεν παρευρέθηκαν ωστόσο παιδιά της δεύτερης ομάδας πήραν μέρος στην θύρα των φιλοξενουμένων.Στο γήπεδο, επίσης, ήταν και ο πρόεδρος της ομάδας της Μακεδονίας, Θανάσης Σάμιος, ο οποίος με την παρουσία του έδειξε φανερά πόσο υπολόγιζε το συγκεκριμένο αγώνα, παρ'όλα αυτά όμως ο Πανιώνιος πήρε τη νίκη με 2-0 δείχνοντας τις προθέσεις του από νωρίς.

3 η ώρα και το παιχνίδι αρχίζει!Ο Πανιώνιος έχει τον πλήρη έλεγχο του παιχνιδιού στα πρώτα λεπτά του αγώνα και δεν αφήνει την αντίπαλη ομάδα να οργανωθεί.Η ανάπτυξη της Δόξας αποδείχτηκε μία δύσκολη υπόθεση καθώς Όμο και Σάμαρης είχαν κερδίσει κατά κράτος το χώρο του κέντρου. Έτσι, λοιπόν, οι προσπάθειες των παικτών του Πανιωνίου ανταμείφθηκαν και πέτυχαν το πρώτο τους γκολ στο 6ο μόλις λεπτό μετά από αριστουργηματικό χτύπημα φάουλ του Αντούνες, παίχτης που τείνει να αφήσει το στίγμα του με τις εμφανίσεις του στον Ιστορικό.Παρά το γεγονός ότι παίζει στα αριστερά της άμυνας δεν διστάζει να προωθείται έχοντας παράλληλα το μυαλό του και στα αμυντικά του καθήκοντα .Ο Αντούνες παίχτης με πλούσιο βιογραφικό(Πάκος Φερέιρα,Λεισόες,Ρόμα,Εθνική Πορτογαλίας κ.ά.) αποτελεί ένα μεγάλο κεφάλαιο για τον Πανιώνιο.Σκοράροντας το γκολ το αφιέρωσε στην γυναίκα του και τον γιο του οι οποίοι βρέθηκαν στα επίσημα για να τον στηρίξουν. Ο Πανιώνιος συνέχιζε να πιέζει και στο 11' είχε δοκάρι μετά από κεφαλιά του Σιόβα ο οποίος καθ' όλη τη διάρκεια του ματς έδειχνε πως πέρα από ανασταλτικές έχει και επιθετικές ικανότητες και πως δεν είναι τυχαία όλη αυτή η φημολογία γύρω από το όνομα του.Στο 13ο λεπτό όμως,μετά από άψογη συνεργασία των Κούτσι και Ντιμπαλά ο δεύτερος με πλασέ σκόραρε απέναντι στον Ρόκα ο οποίος έμενε εκτεθειμένος σε ουκ ολίγες φάσεις από τα λάθη της άμυνας.Ενδεικτικό της κακής εικόνας της Δόξας είναι το γεγονός ότι ο Μάκης Κατσαβάκης αναγκάστηκε να προβεί σε δύο αλλαγές τακτικής πριν το ημίχρονο!Στη συνέχεια ο ρυθμός έπεσε αισθητά και ήδη οι Πάνθηρες σκέφτονταν το επόμενο παιχνίδι με τον Άρη στο Κλεάνθης Βικελίδης λέγοντας και τα σχετικά συνθήματα.Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου ο Πανιώνιος κινήθηκε στο ίδιο τέμπο και προκαλούσε τριγμούς στην άμυνα της Δόξας συνήθως από προσπάθειες των Αμπντουλάγιεφ και Σάμαρη(παίχτη-μαέστρου χωρίς όμως αποτελεσματικό τελείωμα φάσεων).Ο Χρυσόστομος Μιχαϊλίδης δεν ανησύχησε ούτε μετά την ανάπαυλα αλλά όποτε χρειάστηκε φώναξε παρών προβάλλοντας παράλληλα και την δουλειά του κ. Πλαβούκου( προπονητή τερματοφυλάκων του Πανιωνίου)ο οποίος έχει κάνει αξιοσημείωτη δουλειά τόσο στην παρούσα ομάδα όσο και στον Άρη(παράδειγμα Βελλίδη).Η Δόξα Δράμας επιχειρούσε να επιτεθεί μετά από κούρσες κυρίως του Αραβίδη χωρίς ωστόσο ιδιαίτερη επιτυχία. Ο Κυβελίδης έμοιαζε σε όλη την διάρκεια του αγώνα αποκομμένος από την υπόλοιπη ομάδα καθώς δεν τροφοδοτούνταν με τις κατάλληλες πάσες.Ο Ουέλινγκτον εισήλθε στον αγώνα στο 66' λεπτό με την Δράμα να προσπαθεί να επιτεθεί, όμως ο βραζιλιάνος φαινόταν έξω από τα νερά του.
Ο Πανιώνιος πήρε μία ουσιώδη και όχι κοπιαστική νίκη απέναντι στην ουραγό ομάδα του πρωταθλήματος η οποία κατά πάσα πιθανότητα αποχαιρέτησε με αυτό τον τρόπο την superleague.Παρά τις απουσίες των Σκέμπρι και Σιδεράκη η ομάδα της Νέας Σμύρνης στάθηκε αντάξια των προσδοκιών και νίκησε για δεύτερη συνεχόμενη φορά αποδεικνύοντας πως δεν θα κινδυνέψει.Επιπρόσθετα, αξίζει να τονιστεί πως αρκετοί παίχτες του Πανιωνίου έκαναν προπόνηση και μετά την λήξη του αγώνα θέλοντας να δείξουν την αγωνιστικότητα τους να παραμείνουν στην πρώτη κατηγορία.Από την άλλη πλευρά,η Δόξα Δράμας μετά από την ήττα κόντρα στον Ατρόμητο δεν γεύτηκε τη χαρά της νίκης ούτε απέναντι στον Πανιώνιο. Η <<ξαφνική>> παρουσία της ομάδας στην συγκεκριμένη κατηγορία, τα διπλά παιχνίδια μέσα σε μόνο μία εβδομάδα καθώς και ο ορισμός του Καυταντζογλείου ως πρώτης έδρας κατέστησαν το έργο της Δόξας έναν πραγματικό άθλο...