Δευτέρα 7 Μαΐου 2012

Έδειξε πίστη και έμεινε ζωντανή!

Τα παιδιά που παρέταξε ο Φαλτσιόνι στο ματς της 13ης αγωνιστικής αποδείχτηκαν άντρες.Με νεανική ομάδα αντιμετώπισε η Μπόκα την Ατλέτικο Ραφαέλα και κατάφερε να κλέψει τον βαθμό της ισοπαλίας.Προφανώς,ο αργεντίνος τεχνικός πρόεβη σε αυτή την κίνηση σκεπτόμενος το ερχόμενο παιχνίδι του Κόπα Λιμπερταδόρες με αντίπαλο την Ουνιόν Εσπανιόλα,το οποίο είναι άκρως κομβικό και ιδιαίτερα επικίνδυνο.Οι Χενέιζες πίστεψαν στην ανατροπή στην Σάντα Φε(αγία Πίστη)και πήραν τον πολύτιμο πόντο που ίσως τους χρίσει στο τέλος της σεζόν πρωταθλητές.2-1 μέχρι το 96' όπου ο Μπλάντι έστειλε τους γηπεδούχους στο καναβάτσο και τους οπαδούς της Μπόκα στον 7ο ουρανό.Κοντράστ συναισθημάτων αφού η μία ομάδα βρίσκεται πολύ κοντά στον υποβιβασμό ενώ η άλλη διεκδικεί τον τίτλο της Κλαουσούρα.Σε ένα γήπεδο χωράφι χωρίς να υπάρχει η απαιτούμενη συντήρηση είναι εντυπωσιακό το πως δεν υπήρξε τραυματισμός.Μόνο ο ήλιος φρόντιζε το χορτάρι με την περιοχή μπροστά από τους πάγκους κυρίως να είναι σε άθλια κατάσταση.Ο Κρίστιαν Τσάβεζ χωρίς αμφιβολία πρωταγωνίστησε στον αγώνα και αποτέλεσε τον κινητήριο μοχλό της ομάδας του.Λόγω των συνθηκών,της απουσίας του Ρικέλμε δηλαδή από το βασικό σχήμα,ο Τσάβεζ χρειαζόταν να αναλάβει τον ρόλο του πλέιμεϊκερ.Ο Μόουτσε,επίσης,βρέθηκε σε καλή μέρα καθώς εκμεταλλεύτηκε την πλειονότητα των φορών που ακούμπησε την μπάλα είτε δημιουργώντας ευκαιρίες για τους συμπαίκτες του είτε σκοράροντας όπως και έπραξε ανοίγοντας το σκορ για τους φιλοξενούμενους.Για την <<Κρέμα>>αγωνίστηκε και ο γνωστός από το πέρασμά του στο ελληνικό πρωτάθλημα Σεμπαστιάν Καρρέρα χωρίς όμως να εντυπωσιάσει και οι μεταβιβάσεις του συχνά ήταν άστοχες.Παίχτες από τρεις διαφορετικές περιοχές διακρίθηκαν για τους γηπεδούχους.Σάρα ο οποίος απέκρουσε πέναλτι και ήταν ιδιαίτερα αξιόπιστος στις επεμβάσεις του,Αλέξις Κάστρο που αποτέλεσε το δημιουργικό χαφ με επιτυχία έχοντας πολύ σωστά τρεξίματα και Γανδίν που ήταν μέσα στις περισσότερες επιθέσεις της ομάδας του πετυχαίνοντας και τέρμα.Η Ατλέτικο κρατούσε την σωτηρία στα χέρια της και πλέον πρέπει να καταβάλλει τεράστια προσπάθεια για να μην υποβιβαστεί.Όσον αφορά την υπόθεση πρωτάθλημα,τα πάντα είναι ρευστά με τις Μπόκα και Νιούελς ωστόσο να έχουν τον πρώτο λόγο.

Πρώτο μέρος:

8' Εκτέλεση κόρνερ από τον Μόουτσε με την μπάλα να καταλήγει στα πόδια του Μπλάντι που έδειξε ανέτοιμος να υποδεχτεί την πάσα και έχασε ανεπανάληπτη ευκαιρία με άδειο τέρμα.
19' Έξυπνη σκέψη του Γανδίν να μην υψώσει την μπάλα αλλά να την χτυπήσει με ευθεία κατεύθυνση στο φάουλ που ανέλαβε.Λίγα εκατοστά έξω το σουτ.
22' Με κλειστά μάτια συνεργάστηκαν Τσάβεζ και Μπλάντι με τον φορ να έχει διπλή ευκαιρία να σκοράρει αλλά να μην τα καταφέρνει από κοντινή απόσταση.
30' Γκολ από αντεπίθεση για τους Χενέιζες!Γρήγορη ανάπτυξη,ο Μόουτσε βλέπει την θέση που στέκεται ο αντίπαλος γκολκίπερ,σουτάρει χαμηλά και σκοράρει!0-1!

Δεύτερο μέρος:

48' Ούτε με πέναλτι ο Μπλάντι αφού το σουτ του απέκρουσε ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων Σάρα.Κερδισμένη η εσχάτη των ποινών για την Μπόκα από εξόφθαλμο χέρι του δεξιού μπακ Δουτάρι.
55' Ωραία γυριστή κεφαλιά από τον Γανδίν αλλά τον Σόσα να βρίσκεται σε ετοιμότητα και να λέει όχι.
60' Γκολ και ισοφάριση για την Ατλέτικο!Θύτης ο σέντερ μπακ Φοντανίνι που έστειλε την μπάλα με κεφαλιά στα δίχτυα από την καρδιά της μεγάλης περιοχής.
86' Τι έχασε ο Καρινιάνο...Αμαρκάριστος και πολύ κοντά στην εστία ο στράικερ όμως το σουτ που επιχείρησε έφυγε πολύ ψηλά.Ασύνδετο και αναστατωμένο φαίνεται το κεντρικό δίδυμο,Καρούσο και Σάουρο.
93' Πάγωσε το αίμα των παιχτών της Μπόκα...Πέναλτι από τραγικό λάθος του Ρουίζ που έκανε χέρι και χάρισε ένα μεγάλο δώρο στους γηπεδούχους.Ο Γανδίν απέναντι στον Σόσα και σκοράρει το 7ο γκολ του στην Κλαουσούρα ανεβαίνοντας στην πρώτη θέση των σκόρερς.
96' Απίστευτο και όμως αληθινό!Οι φιλοξενούμενοι πίστεψαν στο θαύμα και τα κατάφεραν!Από στημένη φάση ξεκίνησε και αυτό και τελείωσε με θεαματικό τρόπο.Ο Μπλάντι πραγματικά ξελάσπωσε την ομάδα του και με ψαλιδάκι έγραψε το τελικό σκορ 2-2!