Σάββατο 5 Μαΐου 2012

Το κίνητρο την πλήγωσε!

Μονόδρομος ήταν η νίκη για την Μπόλτον η οποία λόγω των συνθηκών έπαιξε επιθετικό ποδόσφαιρο.Βέβαια,το γεγονός αυτό όχι μόνο δεν απέδωσε καρπούς αλλά ήταν και εις βάρος της.Οι προωθήσεις των ποδοσφαιριστών της έμοιαζαν με αυτογκόλ αφού οι πετεινοί δεν άφηναν ευκαιρία να πάρει χαμένη και κυρίως στο δεύτερο ημίχρονο οι αντεπιθέσεις της ομάδας του Χάρι Ρέντναπ σημείωσαν μεγάλη επιτυχία.3 γκολ μπήκαν με αυτό τον τρόπο αφού η ταχύτητα των εξτρέμ και των μπακς της Τόττεναμ και η δεινότητα του Αντεμπαγιόρ κάνουν το έργο του σκοραρίσματος εύκολη υπόθεση.0-1 έληξε το πρώτο μέρος αλλά στο δεύτερο άνοιξαν οι ουρανοί με το κοντέρ να γράφει 1-4.Ο Μβουάμπα και η πολύ εκδηλωτική γυναίκα του μπορεί να χάρηκαν στην ισοφάριση αλλά οι πετεινοί δεν αγχώθηκαν και έδειξαν το μένος τους στην συνέχεια.Οι κενοί χώροι βοήθησαν τους φιλοξενούμενους να αναπτυχθούν και έλυσαν τα πόδια του Μπέιλ ο οποίος μέχρι την ανάπαυλα ήταν υπό στενή παρακολούθηση από τον εξαιρετικό δεξί μπακ Μπογιάτα.Ο βέλγος δεν άφηνε τον προσωπικό του αντίπαλο να πάρει ανάσα αλλά το άγχος για την νίκη ανάγκασε τον Όουεν Κόιλ να τον μετατρέψει σε φουλ-μπακ.Προσπάθησε ιδιαίτερα ο 21χρονος ποδοσφαιριστής στο παιχνίδι τόσο στο μαρκάρισμα του ουαλού όσο και πιο ψηλά αφού πολλές ευκαιρίες των γηπεδούχων άρχιζαν από τα δυνατά πλάγια του.Σε μεγάλη βραδιά ο Αντεμπαγιόρ,φυσικά,με τα δύο του γκολ που έδειξε με την εμφάνισή του πως ο καλός ο καπετάνιος στις φουρτούνες φαίνεται.Ο Γκάρεθ Μπέιλ,επίσης,συνέβαλλε τα μέγιστα για τους 3 βαθμούς που κέρδισε τελικά η ομάδα του και πως αλλιώς άλλωστε αφού η τακτική της Μπόλτον του έδωσε το δικαίωμα να κάνει το αγαπημένο του παιχνίδι.Γρήγορα σπριντ από την σέντρα μέχρι την γραμμή του κόρνερ,έχοντας απόσταση από τον αντίπαλό του και μακρινή πάσα στην καρδιά της άμυνας.2 ασσίστς για τον αριστερό χαφ,πλέον,στον αγώνα ο οποίος με τον Ντέρεκ Ρόουζ συνδυάζονται αποτελεσματικά και ανεβάζουν την μπάλα στην επίθεση σε χρόνο dt.Η Μπόλτον πλέον θα δώσει μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού με την Κουίνς Πάρκ Ρέιντζερς με τις συγκεκριμένες ομάδες να διαθέτουν εξίσου 34 βαθμούς και τις δύο απομένουσες αγωνιστικές να χαρακτηρίζονται άκρως κομβικές.Η Τόττεναμ βρίσκεται και αυτή στο κυνήγι των στόχων της καθώς αυτοσκοπός της είναι η παρουσία της στους ομίλους του Τσάμπιονς Λιγκ.66 βαθμούς η Άρσεναλ,65 η Τόττεναμ με την αγωνία να χτυπάει κόκκινο στο Λονδίνο...

Πρώτο μέρος:

12' Μακρινή πάσα του Μπέιλ με στόχο τον Φαν ντερ Φάαρτ που από πολύ κοντά δεν καταφέρνει να νικήσει τον Μπόγδαν.Δεν φοβήθηκε το 1 με 1 ο μαγυάρος.

17' Πολύ γρήγορος συνδυασμός ανάμεσα σε Αντεμπαγιόρ και Λέννον με τον άγγλο εξτρέμ τελικά να σουτάρει αλλά τα φάλτσα που πήρε η μπάλα δεν απέδωσαν.

30' Αξιόλογη εκτέλεση φάουλ από τον Φαν ντερ Φάαρτ με το σουτ να περνάει απειροελάχιστα άουτ.
35' Μετά από επίθεση της Μπόλτον η Τόττεναμ βγαίνει αστραπιαία μπροστά.Η μπάλα καταλήγει στα πόδια του Φαν ντερ Φάαρτ με τον Μπόγδαν να διώχνει σε κόρνερ.

36' Το κόρνερ εκτελείται,ο Μόντριτς δεν διστάζει να δοκιμάσει το δεξί του πόδι από μακριά και τα καταφέρνει.Τηλεκατευθυνόμενο σουτ από τον Κροάτη που πέτυχε ένα καταπληκτικό γκολ.Ερωτηματικά βέβαια προκαλεί γιατί ο Πετρόφ άργησε τόσο πολύ να τον μαρκάρει και του έδωσε ελεύθερο χώρο.

44' Ο Ίγκλς χωρίς κοντρόλ αποφασίζει να σουτάρει έξω από την μεγάλη περιοχή με τον Φρίντελ να μην χρειάζεται ωστόσο να επέμβει.

46' Πολύ επιπόλαιο φάουλ στην λήξη του χρόνου από τον Σάντρο που χάρισε μία ευκαιρία στους γηπεδούχους να φέρουν κόσμο μέσα στα καρέ της Τόττεναμ.Ο Ρίο Κόκερ,μετά από διαδοχικές πάσες,βρέθηκε με την μπάλα στην κατοχή του αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει ουσιαστικά.

Δεύτερο μέρος:

50' Η Μπόλτον πιέζει ασφυκτικά και βγαίνει μπροστά με μεγάλο αριθμό παιχτών.Μετά από εναλλαγή της μπάλας από τους γηπεδούχους,ο Νγκόγκ πραγματοποιεί όμορφο τακουνάκι με αποδέκτη τον Ρίο Κόκερ που χωρίς ιδιαίτερη δυσκολία ισοφαρίζει σε 1-1!

59' Εξαιρετικό σουτ από τον Ιγκλς που χωρίς δεύτερη σκέψη χτύπησε με δύναμη την μπάλα αλλά για λεπτομέρειες δεν χρίστηκε σκόρερ.

60' Η Τόττεναμ παίρνει το προβάδισμα!2-1!Μία από τις ελάχιστες φάσεις που δεν πρόλαβε να γυρίσει στην άμυνα ο Μπογιάτα, ο οποίος είχε προωθηθεί,και οι Τρόττερς το πλήρωσαν.Ο Μπέιλ βρήκε ελεύθερο χώρο από τα αριστερά και πραγματοποίησε μία από τις συνηθισμένες του κούρσες.Σήκωσε κεφάλι την κατάλληλη στιγμή και πάσαρε στον Φαν ντερ Φάαρτ που με τεχνικό σουτ έβαλε μπροστά τους φιλοξενούμενους.

61' Χάθηκε η μπάλα με τους πετεινούς να πετυχαίνουν δεύτερο γκολ σε 2 λεπτά!Ομαδικό γκολ που ξεκίνησε από πάσα-ξυράφι του Μόντριτς.Βρήκε μέσα στην μεγάλη περιοχή τον Λέννον με τον δεξί εξτρέμ να δίνει την ευκαιρία στον Αντεμπαγιόρ να σκοράρει σε άδειο τέρμα.

69' Δεύτερο προσωπικό γκολ του Αντεμπαγιόρ που με αυτό τον τρόπο εξανέμισε τις όποιες ελπίδες της Μπόλτον για ανατροπή των δεδομένων.Το 1-4 ήρθε από έξυπνη μπαλιά του Φαν ντερ Φάαρτ που στόχευσε στον τογκολέζο επιθετικό ο οποίος χωρίς προβλήματα πέρασε και τον Μπόγδαν και σφράγισε την νίκη.

73' Η Μπόλτον σπαταλάει μία μία τις ευκαιρίες της...Ο Πετρόφ εξαπολύει σουτ με τον Φρίντελ να μην ανησυχεί.Ο βούλγαρος σίγουρα είχε καλύτερες επιλογές.