Πέμπτη 3 Μαΐου 2012

Η Μπόκα έλυσε τον γόρδιο δεσμό της Ουνιόν (με την ψυχή στο στόμα)!

Χωρίς αμφιβολία η χιλιανή ομάδα ήταν μία από τις πιο αξιόμαχες που πέρασαν την φετινή ποδοσφαιρική σεζόν από το Μπομπονέρα!Οι φιλοξενούμενοι δεν είδαν το ταξίδι στο Μπουένος Άιρες σαν εκδρομή αλλά κυνήγησαν το εκτός έδρας γκολ στον αγώνα και τα κατάφεραν.Δεν δίστασαν να παίξουν στα ίσια τους Χενέιζες και έδειχναν πως διέθεταν άριστη φυσική κατάσταση.Το τελικό 2-1 υπέρ της Μπόκα τους δίνει ελπίδες και θα παιχτούν όλα για όλα στο γήπεδο Σάντα Λάουρα όπου οι κόκκινοι θα πετύχουν με ενδεχόμενο σκορ πρόκρισης να τραβήξουν τα φώτα της δημοσιότητας αποκλείοντας ένα από τα μεγαλύτερα φαβορί για την κατάκτηση του Κόπα Λιμπερταδόρες.Η πλευρά του Χοσέ Πάντο,πάντως,έχει αποδείξει με την παρουσία της στους ομίλους του κυπέλλου την αξία της κερδίζοντας την πρώτη θέση μπροστά από την Μπολιβάρ(η οποία κέρδισε 2-1 στο πρώτο ματς της φάσης των 16 την Σάντος).Το αποτέλεσμα ήταν 1-1 μέχρι που ο Σαντιάγο Σίλβα,για άλλη μια φορά,ήταν εκεί για την Μπόκα και πέτυχε ένα βαρυσήμαντο γκολ.Πολλές φάσεις στο παιχνίδι με τους δύο τερματοφύλακες να βρίσκονται σε τρομερή κατάσταση και να έχουν την τύχη με το μέρος τους σε αρκετές περιπτώσεις με το σκορ να μπορούσε να πάρει μεγαλύτερες διαστάσεις.Οι γηπεδούχοι από αλλού περίμεναν την ζημιά και από αλλού τους ήρθε αφού ο 4ος στην λίστα των σκόρερς στην διοργάνωση Ερρέρα κινήθηκε σε ρηχά νερά έχοντας πρώτης τάξεως ευκαιρίες να σκοράρει.Ο Χάιμε τελικά αναδείχτηκε πρώτο βιολί για την ομάδα του όντας πραγματικά πανταχού παρών και πλήγωσε την Μπόκα με το τέρμα του που ίσως κριθεί καθοριστικό.Ο Ρικέλμε αντεπεξήλθε καλά στο ρόλο του ξεκινώντας πολλές ευκαιρίες για την ομάδα του βάζοντας και το κερασάκι στην τούρτα με το γκολ που σημείωσε το οποίο άρχισε και τελείωσε από τα πόδια του.Ο Ερβίτι θα μπορούσε να προστεθεί στους ποδοσφαιριστές που διακρίθηκαν στον αγώνα αλλά ο πρώην παίχτης της Μπάνφιλντ παρόλο που ανέβαινε ψηλά και αποτέλεσε κίνδυνο για τους αντίπαλους αμυντικούς δεν κατόρθωσε να σταθεί στυλοβάτης αμυντικά στον χώρο του κέντρου.Οι επελάσεις της Ουνιόν Εσπανιόλα κατά βάση περνούσαν με άνεση την σέντρα του γηπέδου με το βάρος να πέφτει στους Σκιάβι,Ινσαουράλδε και Οριόν.

Πρώτο μέρος:

1' Η Ουνιόν εισήλθε γερά στο παιχνίδι και έπιασε την αμυντική γραμμή των γηπεδούχων υπνωτισμένη.Ο Κορδέρο με φαλτσαριστό σουτ από την δεξιά πλευρά της μεγάλης περιοχής επιδίωξε να σκοράρει και να μεταφέρει το άγχος στους αργεντίνους.Η μπάλα κατέληξε τελικά λίγα εκατοστά άουτ.

14' Σουτ-κεραυνός από τον Ρικέλμε που μόλις βρήκε λίγα τετραγωνικά εκατοστά προσπάθησε να ανοίξει το σκορ αλλά ο Λόμπος ήταν εκεί.

17' Πάσα του πολύ κινητικού Κορδέρο στον Ερρέρα ο οποίος αμαρκάριστος και με την άμυνα αιφνιδιασμένη από την γρήγορη επίθεση να μην μπορεί να στείλει την μπάλα στα δίχτυα.

20' Ο Σίλβα στοχεύει,οπλίζει όμως ο Λόμπος δεν ανησυχεί και πιάνει εύκολα την μπάλα.

25' 1-0 για τους γηπεδούχους!Ο Ρικέλμε χρίζεται σκόρερ,πετυχαίνοντας το δεύτερο γκολ του στην διοργάνωση.Αρχικά,ο αργεντίνος πραγματοποίησε αδύναμο σουτ με την μπάλα να καταλήγει στον συμπαίκτη του Τσβίτανιτς που πάσαρε αμέσως και βρήκε ξανά τον αρχηγό της Μπόκα.Με διαγώνιο σουτ ο Ρικέλμε έβαλε μπροστά την ομάδα του.

36' <<Μαλλιά>> χάνει η Ουνιόν Εσπανιόλα...Φάση με πρωταγωνιστές τους Κορδέρο και Χάιμε με τον 25χρονο ποδοσφαιριστή να αστοχεί με κεφαλιά εξ επαφής.

43' Πολλά κενά στην άμυνα της Μπόκα η οποία σώζεται μέχρι στιγμής χάρη στην επιπολαιότητα των προωθημένων της αντίπαλης πλευράς.Ο μέσος Γκονζάλο Βιγιάγρα από τρομερή θέση απέκρουσε ουσιαστικά την μπάλα που έφυγε πολύ πάνω από τα δοκάρια.

44' Ο Ρικέλμε <<σκάβει>> όμορφα την μπάλα στον Λεντέσμα μέσα στην μεγάλη περιοχή που δεν είναι οφσάιντ με τον πρώην ποδοσφαιριστή της Κατάνια να δείχνει αλτρουισμό και να μην σουτάρει.Επιχείρησε να ξεγελάσει τον τερματοφύλακα των φιλοξενουμένων κάνοντας πάσα στον Ερβίτι ο οποίος με μονοκόμματο σουτ βρήκε το σώμα του Λόμπος.

45' Σοβαρός τραυματισμός του Λεντέσμα που σφαδάζει στο έδαφος.Χτύπημα στο γόνατο το οποίο ανάγκασε τον Φαλτσιόνι κα προβεί στην πρώτη του αλλαγή στο παιχνίδι.Οι Χενέιζες σίγουρα επιθυμούν ο χαφ να αναρρώσει γρήγορα αφού η παρουσία του στο κέντρο της Μπόκα είναι το λιγότερο καταλυτική την φετινή χρονιά.

Δεύτερο μέρος:

50' Επικίνδυνο σουτ έξω από την περιοχή των κόκκινων από τον νεοεισελθέντα,στη θέση του Λεντέσμα,Ριβέρο.Ο Λόμπος δεν δέχεται τέτοια γκολ και είναι ιδιαίτερα σταθερός στις επεμβάσεις του.

73' Η καλή μέρα από το πρωί φαίνεται!Κάτι τέτοιο πρέπει να λένε οι Χιλιανοί που ισοφάρισαν!Μετά από σωρεία χαμένων ευκαιριών ο Χάιμε άνοιξε λογαριασμό νικώντας από κοντά με ψυχραιμία τον Οριόν.

74' Η Μπόκα ψάχνει τρόπο να απαντήσει και φτάνει πολύ κοντά μετά από προσωπική ενέργεια και διαδοχικές ντρίπλες του Ερβίτι.Το αριστερό δοκάρι εμπόδισε τον 31χρονο άσσο.

89' Πάλι καθάρισε ο Σίλβα!2-1!Δεν έφευγε χωρίς την νίκη ο ουρουγουανός που πέτυχε ένα γκολ με το πάθος του να τον καθοδηγεί προς την εστία.Άπιαστη κεφαλιά του <<Πελάδο>> που έγραψε το 2-1 και έκανε τους οπαδούς να τραγουδάνε με την ψυχή τους!Χρυσή αλλαγή ο Μόουτσε που αποτέλεσε τον ασσίστμαν του τέρματος.

Ο Καπιτάν της Μπόκα αποθεώνεται από τους οπαδούς!