Τρίτη 1 Μαΐου 2012

Ροντέο το Μονπελιέ - Εβιάν!

Σε ένα ματς που κρατήθηκαν 9 λεπτά καθυστερήσεις από τον διαιτητή,χωρίς να υπάρχουν τραυματισμοί και <<θεατρινίστικες>> φάσεις,τα λόγια είναι περιττά!Έντονοι διαπληκτισμοί στο τέλος του αγώνα ανάμεσα στους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων που οδήγησαν σε 3 κόκκινες κάρτες.Το άγχος των αντιπάλων αντικατοπτρίστηκε μέσα από αυτή την εξέλιξη.Ζιράρ Ρενέ και Πάμπλο Κορέα μπορεί να φιλήθηκαν στην αρχή του παιχνιδιού τρεις φορές,προβάλλοντας έτσι την καλή σχέση τους και τον σεβασμό του ενός προς τον άλλο,αλλά το πέναλτι που δόθηκε στο τέλος αναστάτωσε τους δύο προπονητές σκεπτόμενοι φυσικά τους στόχους που έχουν να φέρουν σε πέρας.Οι γηπεδούχοι κυνηγάνε το πρωτάθλημα στην Λιγκ 1 και βρίσκονται μόνοι στην κορυφή επιθυμώντας να προστατέψουν την θέση τους από την διεκδικήτρια Παρί Σεν Ζερμαίν.Όσον αφορά τους φιλοξενούμενους,τα τριαντάφυλλα κάνουν το αδύνατο δυνατό για να αναρριχηθούν όσο γίνεται ψηλότερα στην βαθμολογία στοχεύοντας,έστω και με αμυδρές ελπίδες,στην είσοδό τους στο Γιουρόπα Λιγκ της ερχόμενης ποδοσφαιρικής σεζόν.Ο Σουλεϊμάν Καμαρά τελικά αστόχησε στο πέναλτι και στην ευκαιρία που του δόθηκε με τις δύο πλευρές να φεύγουν με γλυκόπικρα συναισθήματα λόγω και των συχνών διακυμάνσεων στο σκορ.2-2 το τελικό αποτέλεσμα στο Σταντ ντε λα Μοσσόν για την 35η αγωνιστική.Οι ποδοσφαιριστές της Μονπελιέ πάτησαν πολύ περιοχή καθ΄όλη την διάρκεια του αγώνα και ακολούθησαν μία άκρως επιθετική φιλοσοφία.Μπορεί να μην πάτησαν γκάζι όπως σε άλλα ματς αλλά σίγουρα μπορούσα να φύγουν με τους 3 βαθμούς με βάση την ροή του παιχνιδιού.Κίνδυνος-θάνατος ο Ζιρού που το σκοράρισμα έχει γίνει συνήθεια για τον στράικερ(με 21 γκολ πλέον στο πρωτάθλημα)που κέρδισε και πέναλτι υπέρ της ομάδας του.Πολύ αποτελεσματικό το κανόνι(που ίσως μετακομίσει το καλοκαίρι στα κανόνια του Λονδίνου)της Παϊγιάδ.Επιπρόσθετα,νέα πνοή στον αγώνα από την στιγμή που πέρασε στο χορτάρι έδωσε ο Καμαρά.Μία ασσίστ και πολλές επικίνδυνες ενέργειες πιστώνονται στον γεννημένο στο Ντακάρ επιθετικό που άλλαξε άρδην τα δεδομένα.Για την ομάδα του Κορέα,βαρυσήμαντο ρόλο έπαιξε ο Καλιφά που αν και φορ αναστάτωσε την άμυνα των γηπεδούχων με τις δημιουργικές του ικανότητες,φτιάχνοντας ένα γκολ και μοιράζοντας πλήθος έξυπνων πασών.Ο Άντερσεν,έβαλε κι αυτός ένα μεγάλο λίθο για να μην ηττηθεί η Εβιάν,αφού έπιασε το κρίσιμο πέναλτι του Καμαρά στο φινάλε και απέκρουσε ουκ ευκαταφρόνητα σουτ των αντιπάλων του αν και το λάθος που έκανε στο πρώτο γκολ που δέχτηκε ρίχνει τον βαθμό αξιολόγησής του.

Πρώτο μέρος:

9' Υπέροχο κατέβασμα της μπάλας με το στήθος από τον Ζιρού που αμέσως μετά σούταρε με τον Άντερσεν να αποκρούει σε κόρνερ με υπερένταση.

16' Ξανά ο πρώτος σκόρερ του γαλλικού πρωταθλήματος βρίσκεται σε πλεονεκτική θέση,όμως η προσπάθειά του κατέληξε απελπιστικά άουτ.

36' Ο Καλιφά βγάζει όμορφη πάσα στον δανό Κάλενμπεργκ ο οποίος από πολύ κοντινή απόσταση κατάφερε να μην σκοράρει με την προβολή του.

37' Ο Μπελχάντα δοκίμασε το πρώτο του σουτ στον αγώνα το οποίο παρά την καλή σκέψη του βγήκε αρκετά μέτρα έξω με τον τεχνικό της Μονπελιέ να δείχνει απογοητευμένος από την εξέλιξη της φάσης.

42' Πολύ δυνατό και αχαρακτήριστο χτύπημα του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων πάνω στο πρόσωπο του Ζιρού.Ο γάλλος επιθετικός μάλιστα έπεσε στο έδαφος και για κάποια λεπτά έμεινε αναίσθητος με το κοινό να ανησυχεί έντονα και να το δείχνει αυτό μέσω της σιγής του.Ο ποδοσφαιριστής ευτυχώς επανήλθε και ο διαιτητής Τουάλ έδωσε σωστά πέναλτι και κίτρινη κάρτα στον γκολκίπερ.Παρά την κρισιμότητα της φάσης,ο ρέφερι δεν επηρεάστηκε από την κατάσταση του Ζιρού μετά την γροθιά που δέχτηκε και αντί για κόκκινη έδειξε κίτρινη κάρτα αποφασίζοντας ορθολογικά.Ο Μπελχάντα το ανέλαβε και ευστόχησε γράφοντας το 1-0!

44' Στο σημείο αυτό έρχεται η απάντηση από την Εβιάν και 1-1!Οι πρωταγωνιστές στην ευκαιρία του 37ου λεπτού προσπάθησαν άλλη μία φορά να συνδυαστούν με στόχο το γκολ και το κατάφεραν.Κεφαλιά του Καλιφά στον Κάλενμπεργκ που εκμεταλλεύτηκε το λάθος μαρκάρισμα του Γιανγκαμπίγουα,βρήκε κενό χώρο και έκανε το σουτ που μπήκε στα δίχτυα.

Δεύτερο μέρος:

60' Ο Μπελχάντα και πάλι στο προσκήνιο,επιχειρεί σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή όμως δεν ευστοχεί.

70' Ο Μπεριγκό μετά από εκπληκτική ασσίστ του Μπαρμπόσα έσπρωξε την μπάλα στην εστία του Ζουρντρέν και ανέτρεψε το σκορ!Άλλη μια πάσα στην καρδιά της άμυνας από τους ποδοσφαιριστές των τριαντάφυλλων.Η τακτική των φιλοξενούμενων εστιάζει σε αυτό το στοιχείο.Επιδιώκουν με οριζόντιες μπαλιές να βρίσκουν έναν συμπαίκτη τους αφύλαχτο μπροστά στο τέρμα που με κοντινό σουτ θα αυξήσει τα γκολ υπέρ της ομάδας τους.

84' Ο Ολιβιέ Ζιρού κέρδισε τον προσωπικό του αντίπαλο και κράτησε την μπάλα με ψυχραιμία μέσα στην μεγάλη περιοχή.Την κατάλληλη στιγμή πάσαρε στον Καμαρά και ο σενεγαλέζος αντί να σουτάρει έκρινε πως χρειαζόταν να ξαναδώσει την μπάλα στον γάλλο και δικαιώθηκε.Τρομερή συνεργασία και γκολ!2-2!

88' Εντάξει, ο Καμαρά από την ώρα που μπήκε στον αγώνα(59')είναι πανταχού παρών!Αφού κινήθηκε σωστά,ξεμαρκαρίστηκε και με κεφαλιά προσπάθησε να νικήσει τον Άντερσεν αλλά η μπάλα έφυγε εκτός εστίας έχοντας πάρει μεγάλη ταχύτητα.

93' Ομάδα με <<καρύδια>> η Μονπελιέ που δεν το έβαλε κάτω και κέρδισε στην τελευταία φάση του αγώνα πέναλτι!Ο Καμπέγια μαρκάρεται αντικανονικά με τάκλιν και πέφτει με τον διαιτητή να αποφασίζει σωστά.Η ροή του παιχνιδιού έδωσε χαρές και λύπες στις δύο ομάδες με το στρες να κορυφώνεται πριν από την εκτέλεση της εσχάτης των ποινών.Μπελχάντα και Μονγκονγκού αποβάλλονται μετά από βίαιο περιστατικό μεταξύ των συγκεκριμένων παιχτών.Μάλιστα και μετά τις κόκκινες κάρτες η κόντρα τους συνεχίστηκε με τους δύο πάγκους να χάνουν την ψυχραιμία τους.Και τρίτη αποβολή σημειώθηκε,αυτή τη φορά στον Καλιφά,ο οποίος είχε γίνει αλλαγή νωρίτερα.Ο Καμαρά περίμενε να χτυπήσει το πέναλτι αρκετά λεπτά μέχρις ότου η κατάσταση ήταν η κατάλληλη για να το πράξει.Πήρε μέτρα βάζοντας αρκετή δύναμη στο σουτ του αλλά ο Άντερσεν είπε <<όχι>>.Εντυπωσιακή επέμβαση από τον γκολκίπερ με τους συμπαίχτες του να είναι πανευτυχείς για το κατόρθωμα του ενώ οι γηπεδούχοι να μην μπορούν να πιστέψουν την απώλειά τους.